ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Nový stavební zákon dělá první krůčky

Nový stavební zákon dělá první krůčky

Nový stavební zákon dělá první krůčky
9. 10. 2018 / Autor: ahaonline.cz Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prohlásilo, že nový stavební zákon má nabýt účinnosti na jaře roku 2023. Na tiskové konferenci to dnes uvedli ministryně Klára Dostálová a Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. Nový zákon má výrazně zkrátit dobu povolování.

Jak řekla ministryně Dostálová už dříve, ambicí MMR je jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení. Chtěla by také vytvořit státní stavební úřad.

Harmonogram, který zhruba na začátku roku koloval po státní správě, hovořil o tom, že by ten zákon měl být hotov do roku 2026 s účinností 2027. Pak jsme do toho spolu s MMR vstoupili a shodli jsme se, že je to potřeba výrazně zkrátit. Ten termín má především mobilizační účinek. Uvidíme, jak se bude dařit, ale harmonogram bychom chtěli dodržet," řekl Dlouhý. Hospodářská komora podepsala s MMR memorandum o spolupráci při přípravě zákona.

Podle návrhu by měl být zákon platný ve druhém čtvrtletí roku 2022, v účinnost by pak měl vstoupit následující rok. „Z hlediska objemu prací a dopadu je to podobné jako u občanského zákoníku, který je účinný od roku 2014,“ podotkl Dlouhý.

Spolupráce napříč republikou

„Připravili jsme základní body, které je potřeba změnit. Týká se to jak územního plánování, tak stavebního práva hmotného. Ale například i takových věcí, jako je změna spojeného modelu státní správy a samosprávy, který nám dělá v praxi velký problém. Jde o střet zájmů, systémovou podjatost. Dohodli jsme se, že nejvhodnější by bylo tento model rozdělit. To znamená jít cestou státního stavebního úřadu,“ doplnila Dostálová. Slibuje si od toho vyřešení systémové podjatosti, ale i to, aby se ve všech regionech povolovalo stejně. V případě nedostatku úředníků při schvalování velkého projektu třeba v Českých Budějovicích mohli pomoci například kolegové z Ostravy. To v současné době nelze.

Od začátku letošního roku v Česku platí novela stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Věcný záměr nového zákona chce Dostálová předložit vládě do října 2019. Podle ní bude třeba změnit také osmdesát devět souvisejících zákonů.

Fikce souhlasu

Už letos na podzim plánuje MMR dílčí úpravy stavebního zákona. „Jde zejména o fikci souhlasu závazného stanoviska. Úředníci by měli mít při stavebním řízení na vyjádření lhůtu šedesát dnů. Pokud by se do té doby nevyjádřili, znamenalo by to automatický souhlas," uvedla dále Dostálová. Dalším důležitým bodem je podle ní vytvoření územně plánovací dokumentace na úrovni státu, díky níž by vláda mohla provádět strategické investice například v dopravě, životním prostředí nebo energetice.

„Nechtěl bych, aby naše činnost byla vnímána tak, že stojíme pouze na straně těch, kteří chtějí stavět. My rozumíme, že musíme v demokratické zemi otevřít prostor pro všechny instituce občanské společnosti. Ale situace dospěla do situace, kdy je nepřijatelné, aby to pokračovalo dál. Česko patří v rychlosti povolování staveb mezi nejhorší země na světě. Je to neefektivita, která vytváří bariéru hospodářského růstu," dodal Dlouhý.

red

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu