Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Po patnácti letech plánování začíná oprava spodní části Václavského náměstí

Po patnácti letech plánování začíná oprava spodní části Václavského náměstí

Po patnácti letech plánování začíná oprava spodní části Václavského náměstí
20. 4. 2020 / Autor: Romana Landová. Přibudou stromy, ubude parkování. Foto: Vizualizace, JCA

Po patnácti letech plánování začíná rekonstrukce Václavského náměstí. Bude obohaceno o rekreační prostory či zeleň, naopak ubyde parkovacích míst. V budoucnu se promění i horní část náměstí, kam se mají vrátit tramvaje.

Obnovy se minulý týden ve středu zhostila firma HochtiefCZ. O den později bylo staveniště oploceno. „Předpokládáme, že v tomto roce se provede rekonstrukce toho prostoru zhruba do půlky. A v příštím roce se směrem k Vodičkově dokončí celý projekt," řekl Tomáš Koranda, předseda představenstva společnosti Hochtief CZ. K dnešnímu dni začínají rekonstrukční práce, které se týkají části náměstí od Můstku k ústí Vodičkovy a Jindřišské ulice.

Vysazeny lípy malolisé

Výsledná rekonstrukce rozšíří prostor pro pěší na úkor automobilů a přibýt mají například pítka čí zeleň. „Uprostřed budou jakési rekreační prostory včetně fontány. Náměstí bude převážně pro pěší,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Obnoveno bude rovněž 45 stromů, jelikož současné jsou ve špatném stavu. Postupně budou nahrazeny novými a v budoucnu ke stromořadí přibudou další. Vysazeny budou pouze lípy malolisté, které jsou na Václavském náměstí od konce 19. století. V budoucnu se promění i vzhled horní části náměstí, kam se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje. Jezdit by měly v trase dnešních vozovek pro auta. Práce za předpokládaných 330 milionů korun jsou naplánované do roku 2025.

Nejdůležitější prostor země

Za rekonstrukcí Václavského náměstí stojí architektonická kancelář Jakub Cigler Architekti. „Často myslím na to, že v době Karla IV. bylo vystavěno celé Nové Město za devět roků a v dnešní době trvalo celých patnáct roků připravit do realizace rekonstrukci tohoto náměstí, jenž je jeho pouhou částí. Nicméně mám obrovskou radost z toho, že se můžu podílet na obnově nejdůležitějšího veřejného prostoru naší země,“ řekl architekt návrhu Jakub Cigler pro novinky.cz.

Podívejte se:

TV Architect představuje: Revitalizace Václavského náměstí či projekt The Park na Chodově

Osobnosti současné architektury - Jakub Cigler

Psali jsme také:

Central Group v Praze plánuje novou městskou čtvrť. Autorem projektu je architekt Jakub Cigler

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu