ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Palmovka se promění v živou část Prahy

Palmovka se promění v živou část Prahy

Palmovka se promění v živou část Prahy
27. 6. 2024 / Autor: Štěpánka Šulanová

Území mezi ulicemi Voctářova, Švábky a Sokolovská v Praze 8 se v budoucnu promění v atraktivní lokalitu. Zastupitelstvo hl. m. Prahy totiž schválilo změnu územního plánu, díky které zde bude možné zahájit urbanistický rozvoj. Jedná se o dokument Územní studie Palmovka, tedy o navýšení potenciálních kapacit městských pozemků o zhruba 120.000 m2. Na celkem 8 hektarech městských pozemků rozvojového území Palmovka pak Pražská developerská společnost připravuje výstavbu 2 000 městských bytů a dalších ploch určených k administrativě a podnikání. Být zde mají kavárny, obchody, restaurace, vzdělávací instituce i komunitní centra. Očekává se, že realizace proběhne po etapách v horizontu 5 – 15 let (do roku 2035/2038). Územní rozvoj pak umožní i propojení Rohanského ostrova, Invalidovny a Palmovky. 

„Z pohledu hlavního města se jedná o strategické území s konsolidovaným vlastnictvím a potenciálem. Podařilo se nám do něj zajistit umístění sídla EUSPY, která bude jedním ze světových center vědeckého a technologického vývoje a také místem nových pracovních příležitostí.  V horizontu několika let plánujeme také dotvořit celé území od Švábek až k Palmovce. Schválení změny nám umožní dokončit i majetkové vypořádání s Dopravním podnikem a předpokládám, že na podzim bude možné prostřednictvím Pražské developerské společnosti zahájit přípravu prvních konkrétních projektů, které vycházejí z územní studie a z nové podoby územního plánu,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro strategický a územní rozvoj. 

 „Změna územního plánu byla iniciována už v roce 2019 během přípravných prací na vzniku PDS, ještě prostřednictvím Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Schválená změna územního plánu umožní odemknout obrovský rozvojový potenciál těchto pozemků pod kontrolou hlavního města. Dohodnutou regulací a potřebným zvýšením stavebních koeficientů také došlo k významnému tržnímu zhodnocení městských pozemků,“ uvádí Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti.  

Nové a živé centrum pravého břehu Vltavy

Pozemky vlastněné hlavním městem Praha a Dopravním podnikem hl. m. Prahy se nacházejí v blízkosti dopravního uzlu Palmovka, s plánovaným propojením na Invalidovnu a Rohanský ostrov. Toto území představuje největší rozvojovou oblast v širším centru Prahy, kterou město vlastní. Pražská developerská společnost (PDS) zde koordinuje přípravu nové čtvrti, která má ambici stát se živým centrem pravého břehu Vltavy. Plánované jsou zde bytové a kancelářské budovy doplněné restauracemi, kavárnami, obchody a službami. V rámci občanské vybavenosti se počítá s výstavbou základní školy a mateřských škol. Na Palmovce také vznikne centrální park s promenádou, několik menších náměstí a mnoho vnitrobloků, které budou díky kvalitnímu krajinářskému řešení příjemným místem pro pobyt dětí i dospělých.

Pro celou širší oblast Palmovky byla zahájena tvorba urbanistické studie, která vyjadřuje shodu na urbanistické koncepci území a slouží jako podklad pro probíhající změnu územního plánu. Tuto studii, kterou zpracovalo studio Unit architekti, respektuje stávající hodnoty lokality, zahrnuje bytové a administrativní budovy a vytváří mezi nimi atraktivní veřejný prostor. Studie vychází z principů udržitelného rozvoje a kompaktního města s dostatečným množstvím kvalitně řešených zelených ploch a parků. Studenti Fakulty architektury ČVUT v rámci svého projektu vytvořili také fyzický model území Palmovky, který vychází z parametrů urbanistické studie a který je k vidění v sídle PDS.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Hlavní město letos čeká zahájení výstavby veřejných projektů za desítky miliard!

Prahu letos čekají velké stavební práce. Začít má vznikat až rekordní počet nových veřejných staveb. Více než desítka projektů spadá do dopravní infrastruktury nebo veřejného prostoru. Podle vedení hlavního města by tyto akce měly vyjít na zhruba padesát miliard korun.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Praha vybrala vítěze veřejné zakázky na dostavbu Centra Nová Palmovka, kde bude sídlit Agentura Evropské unie pro kosmický program

Centrum Nová Palmovka bude dostavěno formou design & build. Tato dlouhé roky rozestavěná budova bude po dokončení dostavby sloužit Agentuře Evropské unie pro kosmický program. Praha totiž v uplynulých dnech vybrala vítěze, který se postará o dostavbu, ta by měla být dokončena v roce 2026.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu