Odebírat novinky
Úvod Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Olgoj Chorchoj: o začátcích studia, úspěších a přednášce na Designbloku

Olgoj Chorchoj: o začátcích studia, úspěších a přednášce na Designbloku

Olgoj Chorchoj: o začátcích studia, úspěších a přednášce na Designbloku
26. 11. 2018 / Autor: Olgoj Chorchoj Popisek: Interiér administrativní budovy Koma, 2018
#designblok
další

Architektura nejen interiérů a široké spektrum činností, tím je proslulý Olgoj Chorchoj, architektonické studio, které funguje již osmadvacet let a nedávno vystoupilo na festivalu Designblok. Architekt Michal Froněk hovořil hlavně o odkazu Jiřího Kuhnerta, konstruktéra, kterému vděčíme za vzhled auta Porsche 928.

Studio Olgoj Chorchoj, v němž působí duo architektů Michal Froněk a Jan Němeček, funguje od roku 1990. Založili jej ještě jako studenti pražské VŠUP a ačkoliv se jejich první projekty zaměřovaly na experimentální sedací objekty a návrhy interiérů, spektrum činností studia je v současnosti velmi široký. Vedle klasických architektonických návrhů a realizací interiérů vytváří také porcelán, skleněné vázy či titanové šperky.

Pro návrhy architektonicko-designérského studia Olgoj Chorchoj je typická technologická čitelnost, přiznané materiály a technologie výroby. Právě technologie výroby byla významnou etapou v počátcích studia, kdy dvojice architektů navrhla nábytkovou řadu vyrobenou z překližky vyřezávané na numericky řízených strojích. „Svého času bylo revoluční tímto způsobem vyřezat nábytkovou řadu, dnes je to už běžný nástroj,“ řekl pro Radio Wave architekt Michal Froněk. Série konferenčních stolů a skříněk s názvem Škoda tables tehdy sklidila úspěch a vystavovala se v Evropě a USA.

Odkaz Jiřího Kuhnerta

Postupem času se ze studentského nápadu stalo respektované architektonické studio, se kterým spolupracují i významné firmy. Olgoj Chorchoj se letos podílel na vzhledu české nabíjecí stanice pro automobily společnosti OIG Power, která stojí za úspěšným bateriovým úložištěm energie pro domácnosti.

Ostatně v designu automobilů se Michal Froněk a Jan Němeček dobře orientují. Na letošním festivalu Designblok vystoupil Olgoj Chorchoj s přednáškou o díle a životě automobilového konstruktéra Jiřího Kuhnerta, který se z pozice technologa brněnského Zetoru dostal až k návrhům pro automobilku Porsche. „Tehdy chtěli vynalézt bezpečné auto s motorem vzadu. Tak vzniklo Porsche 928, na kterém se Kuhnert podílel,“ řekl na přednášce Froněk.

Přestože Jiří Kuhnert zemřel v roce 1979 na rakovinu, jeho odkaz nadále přetrvává. V Brně v Moravské galerii právě probíhá výstava sto deseti Kuhnertových skic, které se dochovaly ve firmě Porsche. Expozice je návštěvníkům přístupná do 13. 1. 2019.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl