ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Nová rozhledna tyčící se nad Žilinou vede své návštěvníky k jedinečnému vrcholu

Nová rozhledna tyčící se nad Žilinou vede své návštěvníky k jedinečnému vrcholu

Nová rozhledna tyčící se nad Žilinou vede své návštěvníky k jedinečnému vrcholu
Autor: earch.cz Popisek: Věž na Dubni

Dva slovenští architekti postavili na kopci Dubeň nad městem Žilina rozhlednu. Stavba je realizací návrhu, s nímž tvůrci vyhráli před dvěma lety architektonickou soutěž. Náklady na stavbu činily celkem dvě stě třicet šest tisíc eur.

Nápad na stavbu vyhlídkové věže v Dubni se objevoval už od roku 1995, kdy město Žilina vypsalo architektonickou soutěž na její návrh. Až letos však došlo k jeho realizaci, a to díky architektům Ladislavu Vikartovskému a Gáborovi Nagymu. Ti dokončili rozhlednu podle svého návrhu, s nímž vyhráli v soutěži z roku 2016.

Inspirace přírodou

Autoři se ve svém projektu nechali inspirovat samotnou přírodou, což uplatnili zejména v materiálovém řešení. „Inspirací na návrh vyhlídkové věže je samotná příroda, která je definována vnitřními vztahy živých a neživých složek. Tento harmonický soulad protipólů vytváří plynulý systém našeho životního prostředí. Věž se snaží být součástí tohoto systému a smazat hranice mezi přírodním a umělým prostředím,“ vysvětluje architekt Ladislav Vikartovský.

Neuchopitelnost nebe

Nosný systém věže je navržen jako ocelový skelet. Dřevěný obklad konstrukce se přitom směrem vzhůru postupně „rozplývá“ a jakoby mizí v okolí. Vrchní část věže tak tvoří jen otevřená ocelová konstrukce umožňující výhledy do okolní krajiny z různých výšek. Zmiňované rozplývání konstrukce je také symbolem určitého pouta mezi pevností země a neuchopitelností nebe, ke kterému se návštěvník musí přiblížit, aby si mohl vychutnat výhled.

Svět z ptačí perspektivy

Desetipodlažní rozhledna s obdélníkovým půdorysem stojí vedle turistického chodníku vedoucího na vrchol Dubně s delší stranou orientovanou směrem k panoramatu Žiliny. Krytý vstup do věže poskytuje dřevěnou lavici, na níž si může návštěvník po výstupu dopřát odpočinek. K vrcholu věže ve výšce téměř šest set metrů nad mořem vede sto dvacet jedna schodů.

Díky své vzdušnosti a jednoduchosti rozhledna splývá s okolní přírodou a citlivě doplňuje panorama krajiny. Po více než dvaceti letech neúspěšných pokusů se tak na Dubni tyčí dominanta, z níž může člověk shlížet na svět z ptačí perspektivy.

TV architect psala také o nové pražské rozhledně pocházející z dílny architekta Martina Rajniše. Podívejte se na článek Praha má novou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a pochází z ateliéru Martina Rajniše.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu