ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Nejvyšší dřevěná rozhledna na světě stojí v Rakousku

Nejvyšší dřevěná rozhledna na světě stojí v Rakousku

Nejvyšší dřevěná rozhledna na světě stojí v Rakousku
4. 7. 2018 / Autor: zdroj rakousko.cz Popisek: Nejvyšší dřevěná rozhledna na světě

U rakouského Klagenfurtu na kopci Pyramidenkogel byla před pěti lety otevřena nejvyšší dřevěná rozhledna na světě. Její raritou je skluzavka, po které lze sjíždět z vrcholu dolů. Najdete v ní také Sky box a na jejím vrcholu se tyčí stožár nesoucí rozhlasové vysílače.

Sto metrů vysoká stavba spirálovitého tvaru z modřínových sloupů a oceli nabízí návštěvníkům výhledy na panorama Alp a jezero Wörthersee. Kuriozitou je pak sto dvacet metrů dlouhá vnitřní skluzavka, po které mohou návštěvníci sjíždět na zapůjčených podložkách do přízemí.

Současná rozhledna je již třetí stavbou svého druhu na vrcholu Pyramidenkogel. První z nich byla postavena v roce 1950 a jednalo se o dřevěnou dvacet sedm metrů vysokou rozhlednu. Koncem šedesátých let ji nahradila padesát čtyři metrů vysoká železobetonová stavba. Současná rozhledna se začala stavět v roce 2012. Architekty byli Markus Klaura a Dietmar Kaden, projektantem Markus Lackner. Stavba stála osm milionů eur.

Rozhledna technicky

Stavba věže o celkové výšce sto metrů a hmotnosti osm set tun probíhala podle statistických výpočtů konstrukce softwarem RSTAB. Má spirálovitý tvar a skládá se z šestnácti spirálovitě zakřivených lepených modřínových sloupů s profilem 32/144 cm. Sloupy jsou v deseti „patrech“ spojeny ocelovými prstenci. Nosnou konstrukci ještě zpevňují diagonální táhla z ocelových trubek, vedená od paty věže k její špičce. Věž má tři volně průchozí vyhlídkové plošiny a tzv. Sky box, což je prostor uzavřený skleněnými okny.

Na nejnižší vyhlídkovou rampu lze vyjet rychlovýtahem s prosklenou kabinou pro šestnáct osob, doba jízdy trvá necelých třicet sekund. Věž nese na špičce osmnáct metrů vysoký stožár s rozhlasovými vysílači pro celé Korutany. Kuriozitou je spirálovitě vedená sto dvacet metrů dlouhá vnitřní skluzavka, po které mohou dolů odvážlivci sjíždět na zapůjčených podložkách do přízemí rychlostí až pětadvacet kilometrů za hodinu. Na betonovém základu v přízemí slouží návštěvníkům restaurace a prodejna suvenýrů.

V České republice byla nedávno otevřená také zajímavá rozhledna a to podle návrhu architekta Martina Rajniše. Více v článku Praha má novou rozhlednu. Jmenuje se Doubravka a pochází z ateliéru Martina Rajniše.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu