Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Na Summit architektury 2019 zavítá španělský architekt Ricardo Bofill, autor budovy Corso Karlín

Na Summit architektury 2019 zavítá španělský architekt Ricardo Bofill, autor budovy Corso Karlín

Na Summit architektury 2019 zavítá španělský architekt Ricardo Bofill, autor budovy Corso Karlín
13. 9. 2019 / Autor: Romana Landová. Summit navštíví zvučná jména současné architektury. Foto: famous-architects.org

Summit architektury a rozvoje, který se bude konat 26. září 2019 v Obecním domě v Praze, poctí svou návštěvou španělský architekt Ricardo Bofill. Zúčastní se odpoledního bloku, který se bude věnovat výstavbě nové koncertní haly v plánované čtvrti Bubny – Zátory.

Summitu architektury a rozvoje, který se koná 26. září 2019 a o němž jsme vás již jednou informovali, se zúčastní i věhlasný architekt španělského původu Ricardo Bofill. V Česku je známý především jako autor administrativních budov v pražském Karlíně, kde navrhoval obě etapy přeměny industriálních objektů na administrativní centrum Corso Karlín (I a II) či unikátní přestavbu bývalé karlínské kotlárny na multifunkční komplex známý jako Fórum Karlín.

Ricardo Bofill svou účastí doplní složení odpoledního bloku, který se bude věnovat zejména rozvoji architektury v Česku, a to v souvislosti se záměrem Prahy na výstavbu nové koncertní budovy. Ta by měla vyrůst v rámci revitalizace čtvrti Bubny – Zátory na levém břehu Vltavy, v blízkosti stanice metra Vltavská. Do Prahy Ricarda Bofilla doprovodí jeho syn Pablo, který zastává roli šéfa otcova architektonického studia Taller de Arquitectura.

Ovlivněn katalánskou architekturou

Ricardo Bofill je autorem řady významných staveb po celém světě. Mezi nejvýznamnější Bofillova díla patří bytový dům Walden 7 ve městě Sant Just Desvern blízko Barcelony. Pod názvem inspirovaným románem B. F. Skinnera Walden Two se skrývá 446 bytů a 18 věží, které vytvářejí vertikální labyrint a jsou propojeny vnitřním nádvořím. Ve Francii se zapsal svými díly Les Arcades du Lac a Le Viaduc ve Versailles, Le Palais d’Abraxas či Les Echelles du Baroque v XIV. čtvrti v Paříži.

Ricardo Bofill byl v rané fázi tvorby ovlivněn katalánskou architekturou, kterou definoval slavný architekt Antoni Gaudí. Bofill se svým dílem významně podepsal na podobě současné architektury založené na klasických geometrických tvarech. V 90. letech patřil mezi první průkopníky v rozšíření skla a oceli jako předních materiálů při navrhování moderních staveb. Jeho podpis coby zkušeného urbanisty lze nalézt u projektů jako lucemburské náměstí Place de l´Europe, New Castellana v Madridu či Boston Central Artery.

Psali jsme také:

Sdružení pro architekturu a rozvoj pořádá Summit. Zúčastní se Elizabeth Diller či architektka Eva Jiřičná

Summit architektury a rozvoje 2019: Centrální stavební úřad odblokuje stavební paralýzu

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl