ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Summit architektury a rozvoje 2019: Centrální stavební úřad odblokuje stavební paralýzu

Summit architektury a rozvoje 2019: Centrální stavební úřad odblokuje stavební paralýzu

Summit architektury a rozvoje 2019: Centrální stavební úřad odblokuje stavební paralýzu
29. 3. 2019 / Autor: youtube.com Popisek: Summit architektury a rozvoje

V Praze by mohl vzniknout jeden centrální stavební úřad, uvedla na březnovém Summitu architektury a rozvoje pražská radní pro legislativu Hana Marvanová. Tento úřad řešil stavby celoměstského významu, například dopravní infrastruktury, která přesahuje hranice jedné městské části nebo velké stavby definované například zastavěnou plochou. Odvolání by mělo na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj. Summit architektury a rozvoje se konal 28.3. 2019 v pražském Obecním domě

„Zřídit centrální stavební úřad by šlo opravdu velmi jednoduše pouhou změnou Statutu hlavního města Prahy. Důvodem přesunu povolování na jeden centrální úřad je především odborná náročnost a složitost procesů,“ vysvětlila radní Hana Marvanová. Důležité teď bude získat pro tento návrh, který podporuje řada odborníků a mimo jiné IPR, podporu koaličních partnerů. „I pokud by se nám nepodařilo Prahu sobě a Piráty přesvědčit, stejně podle novely zákona o liniových stavbách přejde povolování dopravních staveb od srpna tohoto roku na magistrát. Pak by se mohlo ukázat, že je to dobré řešení i pro další stavby,“ dodala.

Odblokovat rozvoj zamrznuté metropole

Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které Summit architektury a rozvoje pořádá, návrh politiků na vznik centrálního stavebního úřadu uvítalo jako opatření, které by mohlo pomoci odblokovat rozvoj zamrznuté metropole a přispět k řešení bytové krize. Takový úřad povolující větší a specifické stavby by podle členů SAR stavební řízení nejen zrychlil, ale zavedl by také do povolování staveb řád. Rozhodování by bylo jednotné, a předvídatelné a do povolování staveb by se vrátila celoměstská koncepce. Rozhodování stavebních úřadů se totiž v jednotlivých městských částech Prahy výrazně liší, co do odbornosti i termínů má velmi rozdílnou úroveň, postrádá celoměstský pohled a velmi často podléhá politickým tlakům vedení jednotlivých městských částí.

Úřad by zároveň mohl metodicky a koncepčně vést stávajících dvacet dva místních stavebních úřadů. V tomto centrálním pražském stavebním úřadu by se mohli soustředit přední stavební odborníci s dostatečným administrativním i právním zázemím. Je však zcela nezbytné, aby centrální stavební úřad nevydával jen územní rozhodnutí, ale také stavební povolení a povolení ve společném řízení. Jinak by to byla zbytečná instituce, protože velcí investoři už v poslední době postupují velmi často právě formou společného územního a stavebního řízení.

Sdílení úředníků

Praha nemusí čekat na nový stavební zákon, zřízením centrálního úřadu by šla vlastně naproti chystané rekodifikaci, která počítá se vznikem nezávislé soustavy stavebních úřadů, potvrdila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Je to čistě její rozhodnutí. My jsme dokonce s Prahou měli jednání o tom, že zvažují zřídit jeden úřad už teď, protože jsou si sami vědomi toho, že se stávajícím stavem mají problémy. Praha o tom uvažuje už teď také proto, že ví, jaké bude mít nový model další výhody. Zaprvé budeme sdílet úředníky, bude lepší koordinace stavebních úřadů, už se nebude stávat, že se v jednom kraji povolují stavby tak a v druhém jinak,“ uvedla Dostálová. Upozornila zároveň, že není možné, aby měla Praha ambice mít povolovací i odvolací proces pod jednou střechou na magistrátu.

„Vytvořením centrálního pražského stavebního úřadu nedojde ihned k urychlení procesů, ale během jednoho roku by mohla být rychlost rozhodování již výrazně vidět,“ domnívá se expertka na stavební právo a členka SAR Renáta Pintová Králová, která s myšlenkou na obnovení centrálního úřadu, jež měla Praha do roku 2003, přišla.  Smutnou realitou totiž je, že v Praze nyní trvá vyřízení stavební povolení pro běžný bytový dům často deset i více let. Celá země se zkrátka dostala do vlastní legislativní pasti, kdy se nedaří povolovat nejen soukromé stavby ale ani veřejné obecně prospěšné stavby na které by bylo možné čerpat peníze z evropských fondů. A to celou zemi se samozřejmě zásadně poškozuje.

Sdružení pro architekturu a rozvoj zpracovalo v březnu 2019 unikátní Analýzu k průtahům v povolování nových staveb. Velmi podrobně se dotazovalo předních developerů a investorů v oblasti výstavby na jejich zkušenosti s povolovacím procesem. Zajímal ho však i pohled druhé strany, a proto položilo dotazy také představitelům pražské samosprávy (starostům a místostarostům městských částí) a vedoucím pražských stavebních úřadů. Aby sdružení zmapovalo názory a postoje všech aktérů rozvoje města, nakonec se dotázalo i veřejnosti.

Výsledkem je například zjištění, že dlouhé povolovací procesy vnímají jako problém daleko více starostové a místostarostové (průzkumu se jich účastnilo třicet devět) než samotní představitelé stavebních úřadů a odborů (odpovědělo jich dvacet pět). Představitelé samosprávy také mnohem častěji věří, že by mohla pomoci plánovaná rekodifikace stavebního práva, zástupci stavebních úřadů jsou ke změně legislativy skeptičtější. Složitou legislativu a zablokované povolování dává do souvislosti s bytovou krizí i veřejnost. Více než tři čtvrtiny z tisíce oslovených Pražanů vnímají, že se dostupnost bydlení za posledních pět let zhoršila.

Srovnání se zahraničím

„V Praze každý rok výrazně přibývá počet obyvatel a zároveň je potřeba obnovovat zastaralý bytový fond. Přitom se hlavním městě v posledních letech schvaluje jen zhruba čtvrtina potřebného počtu bytů, a pokud se situace nezmění, reálně hrozí, že v roce 2030 bude chybět bydlení pro nějakých dvě stě tisíc lidí,“ uvedl Dušan Kunovský, člen SAR a šéf Central Group. Jak Praha v povolování nových bytů zaostává za jinými západními metropolemi, doložil Pavel Kliment, partner KMPG a člen SAR. V Praze se v minulém roce povolilo asi dvě stě třicet bytů na sto tisíc obyvatel. V metropolích jako je Vídeň nebo Mnichov se počet nově povolených bytů pohybuje okolo tisícovky na sto tisíc obyvatel, to znamená pětinásobek. „Pokud by se Praha chtěla těmto metropolím vyrovnat, musela by povolovat v řádu deseti až dvanácti tisíc bytů ročně,“ dodal Pavel Kliment.

TV Architect připravuje originální reportáž ze Summitu. Přinese rozhovory s česko-britskou architektkou Evou Jiřičnou, Dušanem Kunovským, šéfem společnosti Central Group, britským architektem Ianem Ritchiem a dalšími.

SAR, nyv

Psali jsme také:

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v rozhovoru pro SAR: Fikce souhlasu by mohla být v září, nový stavební zákon za dva roky

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl