ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Liberecký kraj hledá památku roku

Liberecký kraj hledá památku roku

Liberecký kraj hledá památku roku
22. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: lasvit

Liberecký kraj hledá památku roku, tou se loni stalo sídlo společnosti Lasvit. Kraj se tak snaží  v soutěži představit zajímavé projekty obnovy památek a podpořit ty, kdo se do náročných projektů pouštějí. Děje se tak už pošesté v řadě. Loni kraj ocenil obnovu dvou městských roubených domů v Novém Boru na Českolipsku, tu si vzala na starost architektonická kancelář ov-architekti.  

Soutěž má jen jednu kategorii. Ocenění může získat stavební obnova, ale i restaurování nemovité kulturní památky.  Přihlášky se posílají elektronicky od 1. února. Vítěze soutěže vybere odborná komise, složená ze zástupců Libereckého kraje a Národního památkového ústavu. Vítěze čeká finanční odměna.

Obnova sídla společnosti Lasvit od ov-architekti

V Novém Boru je možné vedle roubených chaloupek zahlédnout také dvě moderní stavby. Obě patří společnosti Lasvit a na svědomí jej mají architekti Štěpán Valouch a Jiří Opočenský z ateliéru ov-a. Jeden z nich pak vypadá jako velká lucerna. Tento vzhled není náhodný, firma, pro kterou tento projekt připravili se věnuje návrhům a výrobě zakázkových světelných instalací.

„Skleněná novostavba přejímá tvar původních chalup, jen je z jiného materiálu. Je současná, poloprůsvitná, krytá skleněnými šablonami, které navazují na tvarosloví břidlicových šablon, které se v těch místech hodně používají. Pracujeme v něčem s tradičními tématy a s novými materiály. Je to věc, která přitahuje pozornost, je to v historickém prostředí, ale zároveň jsme se to snažili navrhnout s respektem k prostředí," vysvětluje Jiří Opočenský.

Autoři z ateliéru ov architekti tak navrhli rekonstrukci skupiny tradičních severočeských dřevěných staveb z počátku 19. století doplněnou dvěma novými objekty podobného stavebního rázu za použití nových materiálů.

Tento projekt získal také cenu za architekturu v rámci Grand Prix Architektů, zvané také jako Národní cena za architekturu.

Doporučujeme:

Skleněná budova v Novém Boru i základní škola u Prahy, obě stavby uspěly hned v několika soutěžích

TV Architects představuje: Architektonická kancelář ov-a

Sportovní hala v Modřivích zabodovala v prestižní soutěži Grad Prix Architektů

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu