Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Terminál první vysokorychlostní železnice v České republice vytvoří ov- a

Terminál první vysokorychlostní železnice v České republice vytvoří ov- a

Terminál první vysokorychlostní železnice v České republice vytvoří ov- a
10. 1. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: ov-a

První architektonická a urbanistická soutěž na terminál rychlodráhy v Česku zná své vítěze. Správa železnic vybrala architektonický návrh nového terminálu Praha východ. Vítězem soutěže se stal návrh autorského dua Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Terminál bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem.

Porota šesti nezávislých architektů, dvou zástupců Správy železnic a zástupce Nehvizd, vybírala z 21 návrhů od českých i zahraničních architektonických kanceláří. Uchazeči navrhovali přesné umístění a vnější i vnitřní podobu nového terminálu rychlotrati na hranicích Prahy. Součástí mělo být i 3000 parkovacích míst a napojení na regionální autobusovou dopravu.

Na terminálu bude fungovat pravidelná železniční doprava do centra Prahy, kam by cesta měla trvat asi 15 minut, a také do Brna, Ostravy, Drážďan, Vídně a dalších měst. První etapa stavby by měla odstartovat v roce 2025. Vybudování terminálu by mohlo přinést i další rozvoj lokality.

Výstavba vysokorychlostních tratí by měla výrazně navýšit kapacity současné železniční sítě a také zrychlit spojení na vytížených tratích.

Architektonická kancelář ov-a vznikla v roce 2007. Její zakladatelé Jiří Opočenský a Štěpán Valouch jsou oba absolventi Fakulty architektury ČVUT. Za dobu fungování ov-a získala několik ocenění.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl