Sportovní hala v Modřicích zabodovala v prestižní soutěži Grand Prix Architektů

Zapadá do okolí a má vše, co správná stavba podobného tipu mít má. Na tom se shodla pětičlenná mezinárodní porota. Sportovní hala v Benešově ulici v Modřicích se snaží výrazně nepřevyšovat okolní zástavbu. Díky svým dispozicím má také stavba potenciál stát se komunitním centrem. Vypadá solidně, vážně a zároveň vzbuzuje klid.
Národní cenu za architekturu ovládl tým ve složení: Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Atelier bod architekti a hlavní inženýr projektu Jan Svoboda. Jejich objekt sportovní haly zcela uhranul porotce, podle kterých se jedná o unikátní projekt, který dokonale komunikuje se svým okolím a kde každý najde své místo.
„Je to překrásný projekt, protože obsahuje všechno. Krásně zapadá do okolí. Skvěle komunikuje se svým okolím. Je velmi elegantní a zároveň prostý. Nekřičí na vás a spíš zve lidi dovnitř. Když vstoupíte do budovy je vidět, že design byl udělán se spoustou lásky a s dobrým smyslem pro detail a materiály. Je zde vidět snaha o zachování denního světla, přenesení barev, spojování různých surových matriálů s cílem udělat toto místo velmi pohodlné,“ komentuje vítěznou stavbu předsedkyně poroty Fokke Moerel.
„Projekt je velmi zajímavě spojen s okolím. Atmosféra interiéru je velmi silná. Z venku je to klidně vypadající projekt ale uvnitř jsou velice kvalitní detaily a velmi silné zaměření na uživatele," dodal architekt a urbanista Christian de Portzamparc.
Do 27. ročníku Národní ceny za architekturu se přihlásilo celkem 180 projektů, z nich se posuzovalo 177 prací. Do finále pak porota vybrala padesátku nejlepších.
„Můj tým a já jsme pozorně zkoumali všechny projekty, kvalita všech přihlášených prací byla velmi dobrá a některé patří mezi velmi výjimečné, výběr byl velice těžký. V české architektuře existuje kultura, která trvá už mnoho desetiletí a je to stále ještě vidět i v letošní soutěži,“ uvedl Portzamparc.
Jiné hodnocení a online předávání cen
Letošní ročník byl kvůli současné situaci jiný. Jinak probíhalo hodnocení staveb i samotné vyhlášení vítězů. Zatímco loni se architekti a projektanti sešli v Panteonu Národního muzea, letošní udílení cen bylo virtuální.
„Jako porotci jsme to letos dělali zvláštním způsobem. Bohužel jsme nemohli vidět většinu projektů, které byly přihlášeny. Takže jsme to museli udělat tímto způsobem, udělali jsme to s pomocí videí, fotek a hodně debat. Byla to velmi zajímavá cesta, kterou jsme prošli jako porota, abychom našli správného vítěze pro tuhle cenu,“ řekla Moerel.
Další ocenění
- Cena za celoživotní přínos – architekt Jiří Lasovský
- Novostavba – kostel Blahoslavené Marie Restituty v Brně
- Rekonstrukce – sídlo firmy Lasvit v Novém Boru
- Rodinný dům – Rodinný dům v údolí Dyje ve Znojmě
- Interiér – House of Wine
- Šetrná stavba – Základní škola AMOS pro Psáry a Dolní Jirčany
- Urbanismus – Revitalizace pražských náplavek
- Krajinářská architektura a zahradní tvorba – Tree House
- Architektonický design a rekonstrukce –Památník Jana Palacha ve Všetatech
Další zprávy a aktuality

Obec architektů vyhlašuje jubilejní ročník Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2023

Reportáž: Slavnostní předávání cen Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022

Rodinný dům s krásnými výhledy dokáže splynout se svým okolím

Hlavní cenu Karla Hubáčka v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2023 získala rekonstrukce Liebiegova paláce

TV Architect v regionech - V Českých Budějovicích začala rekonstrukce kulturního domu Slávie
