ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Kvalitní dřevostavby budete moci předat i vnoučatům, důležité je si vybrat správného dodavatele

Kvalitní dřevostavby budete moci předat i vnoučatům, důležité je si vybrat správného dodavatele

Kvalitní dřevostavby budete moci předat i vnoučatům, důležité je si vybrat správného dodavatele
10. 3. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Zájem o dřevostavby v České republice stále více roste. Budoucí majitelé domů většinou nejvíce a často mylně odrazuje požární bezpečnost, akustika a především životnost. Dřevo je přitom ve stavebnictví využíváno po staletí a vydrží přesně to, co zděný dům. Mýtů kolem dřevostaveb přitom s narůstajícím rozmachem v moderním stavebnictví stále přibývá, nejčastější je pak právě zmiňovaná nízká životnost. Často si také lidé pod pojmem dřevostavba představí sruby či roubenky, přitom v dnešní době se dá ze dřeva postavit i velmi moderní designový dům s těmi nejlepšími vlastnostmi.

Ne nadarmo je dřevo jedním z nejstarších využívaných materiálů pro stavbu domů. Má skvělé fyzikální a mechanické vlastnosti, které se díky moderním technologiím neustále vyvíjí. Moderní dřevostavby mají několik výhod. Těmi jsou rychlost výstavby, šetrnost k životnímu prostředí a dlouhá životnost, která může být i 150 let. To samozřejmě ovlivňují i určité faktory, jako je například kvalita dřeva či výběr správného dodavatele.

 „Tvrzení, že dřevostavby mají nízkou životnost, jsem vždy považoval za jeden z největších mýtů, které u nás kolují. Pokud je dřevostavba postavena kvalitně, její životnost je plně srovnatelná s domy z cihel či betonu. Důkazem jsou příklady ze zahraničí, kde mají dřevostavby delší historii než u nás a lze to na nich lépe demonstrovat,“ komentuje Jiří Buchal, generální ředitel RD Rýmařov, největšího stavitele dřevostaveb v České republice.

Téma životnosti dřevostaveb zkoumali i vědci na německé univerzitě v Lipsku v roce 2002. Výsledky studie ukazují, že moderní dřevěné domy se neliší z hlediska životnosti a zachování hodnoty od zděných domů.

Vědci Prof. Dr.-Ing. Stefan Winter a Dipl.-Ing. (FH) Daniel Kehl došli ve své studii k závěru, že moderní dřevěné domy se z hlediska trvanlivosti a zachování hodnoty neliší od zděných domů. Splňují nebo dokonce překračují všechny požadavky na tepelnou, vlhkostní, protipožární a zvukovou izolaci. Technická životnost dřevostaveb tak může při správné údržbě dosáhnout až několika set let.

„Dřevěný dům vydrží staletí. To konečně vyvrací zažitý předsudek, že montované domy mají kvůli kratší životnosti nižší hodnotu než masivní stavby," říká generální ředitel společnosti BDF Dirk-Uwe Klaas. „Moderní montované domy ze dřeva mají stejnou životnost jako domy ze zdiva a betonu. Rozhodujícím důvodem je přísné zajištění kvality dřevostaveb, ke kterému se zavázali všichni členové Německého svazu montovaných staveb. V dřevostavbě můžete žít celý život, a ještě ji předat svým dětem a vnoučatům."

Vědci z katedry ocelových a dřevěných konstrukcí na univerzitě v Lipsku studovali a dokumentovali vývoj dřevěných panelů a dřevěných rámových konstrukcí od 60. let 20. století a porovnávali je s jinými stavebními metodami. Zjistili, že rozhodující konstrukční kritéria se v posledních desetiletích výrazně zlepšila.

Konstrukční vlastnosti dřevostaveb se vyvíjí spolu s vyspělými technologiemi a v posledních desetiletích se jejich kvalita navíc výrazně zlepšila. Moderní energeticky úsporné high-tech montované domy jsou totiž přizpůsobeny výstavbě budoucnosti.

„Na západ od nás roste popularita dřevostaveb opravdu dlouhodobě. Jsem rád, že zvýšený zájem pozorujeme už i u nás,“ pokračuje Jiří Buchal

V zásadě hodně záleží na dodavateli. Pokud si vyberete prokazatelně kvalitního a zkušeného dodavatele, můžete si být jisti tím, že dům vás přežije a bez problémů bude sloužit i minimálně následující generaci. Například společnost RD Rýmařov s. r. o. je český výrobce a dodavatel dřevostaveb. Staví rodinné domy na klíč a dodává dřevostavby i pro rezidenční developerské projekty. Firma stojí za rozvojem moderní výstavby na bázi prefabrikace dřeva v České republice. Ve spolupráci s vědeckým týmem ČVUT v Praze vyvíjí nové technologie. Důraz klade firma na zdravotní nezávadnost používaných materiálů. Ve všech požadavcích splňuje tuzemské normy i přísné normy tradičních zemí Evropské unie. V jejich základní nabídce lze najít tři desítky typových projektů včetně mnoha jejich variant a různých architektonických doplňků. Cílem společnosti je aplikovat současnou architekturu na prefabrikované domky tak, aby byly vhodné na jakýkoliv pozemek. Zároveň chtějí architekti z RD Rýmařov ukázat lidem, že vždy se dá vybrat takový typ domků, který bude korespondovat se současnou zástavbou v dané lokalitě.

„Na veřejnosti koluje stále řada mýtů a nepravd o dřevostavbách. Jsem rád, že s pomocí odborných studií i dobrých zkušeností majitelů kvalitních dřevostaveb se nám daří tyto mýty vyvracet. Dřevo má jedinečné vlastnosti a díky tomu je to stavební materiál budoucnosti,“ dodává Jiří Buchal.

Psali jsme také:

RD Rýmařov přichází s novou koncepcí výroby domů. Podívejte se na rozhovor s hlavním architektem

TV Architect představuje - Nová technologie pro výstavbu domů - spojení dřeva a betonu

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu