Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Historik Matúš Dulla a kolektiv vydává knihu popisující osudy českých architektů na Slovensku

Historik Matúš Dulla a kolektiv vydává knihu popisující osudy českých architektů na Slovensku

Historik Matúš Dulla a kolektiv vydává knihu popisující osudy českých architektů na Slovensku
27. 9. 2019 / Autor: Romana Landová, tisk.z. Přední historik architektury vydává knihu. Foto: Mario Aranda, Pixabay

Matúš Dulla, historik slovenské architektury 20. století, vydává ve spolupráci s dalšími historiky architektury knihu s názvem „Zapomenutá generace. Čeští architekti na Slovensku.“ Publikace popisuje osudy několika českých architektů pracujících na Slovensku a poukazuje na jejich díla.

Při příležitosti 100. výročí příchodu významných českých architektů na Slovensko vydává přední historik slovenské architektury 20. století a pedagog působící na FA ČVUT v Praze a FA STU v Bratislavě Matúš Dulla knihu. Nese název „Zapomenutá generace. Čeští architekti na Slovensku“ a jak už název knihy napovídá, čtenářům přibližuje historii a význam českých architektů působících na Slovensku. Autor se v knize zabývá otázkami, kolik českých architektů na Slovensku přesně bylo a zda se vrátili či zůstali na Slovensku.

Zároveň si klade otázku, jestli se jejich architektura lišila z nějakého etnického hlediska, anebo jestli byli všichni nadšeni modernou, a sleduje, jak se stavěli k pražským vlivům, k předlohám z Bauhausu, od Le Corbusiera anebo od F. L. Wrighta.

Skupina historiků architektury

Matúš Dulla v knize také popisuje osudy několika architektů. Vzpomene si na významná, ale i zapomenutá díla rondokubisty i funkcionalisty Klementa Šilingera, autora slavného bratislavského bytového domu Avion Josefa Marka, dvojice Aloise Balána a Jiřího Grossmanna, nebo Jindřicha Mergance. U těch, kteří učili první slovenskou architektonickou generaci, se dočtete o slovenské etapě působení světoběžníka Vladimíra Karfíka, zachránce Bratislavského hradu Alfreda Piffla a spoluzakladatele pražské moderní avantgardy Jana E. Kouly. Kniha porovnává jejich práci s tím, co souběžně vznikalo na Slovensku.

Při psaní Matúšovi Dullovi pomáhala skupina slovenských a českých historiček a historiků architektury, které pro tento projekt získal. Jedná se o čtyři generace architektů, z nichž ta nejstarší osobně znala velké postavy architektonické historie.

Psali jsme také:

Divadlo Archa představuje novou gamingovou performaci Virtual Ritual od českého režiséra Jana Mocka

Galerie Jaroslava Fragnera pořádá výstavu Za pravdu… Připomene polistopadové události a téměř 650. let od narození mistra Jana Husa

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl