Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Galerie Jaroslava Fragnera pořádá výstavu Za pravdu… Připomene polistopadové události a téměř 650. let od narození mistra Jana Husa

Galerie Jaroslava Fragnera pořádá výstavu Za pravdu… Připomene polistopadové události a téměř 650. let od narození mistra Jana Husa

Galerie Jaroslava Fragnera pořádá výstavu Za pravdu… Připomene polistopadové události a téměř 650. let od narození mistra Jana Husa
5. 9. 2019 / Autor: Romana Landová. Galerie Jaroslava Fragnera připravila výstavu, tisk. z. Foto: ČT24

Od 11. září do 10. října v prostorách lapidária, dvorním traktu a přilehlém okolí Betlémské kaple bude probíhat výstava s názvem Za pravdu…, která bude umělecky reflektovat 30. let od Sametové revoluce a 650. let od narození mistra Jana Husa. Na výstavě se podílí řada umělců, součástí doprovodného programu budou i dva filmové večery.

Expozice bude zahájena 10. září od 17:45 v rámci tzv. Betlémské kulturní noci, během které vystoupí ve zdarma přístupném hudebním programu klavírní virtuos Jan Bartoš, zpěvačka Vladivojna La Chia s 4Triem a Michal Ambrož & Hudba Praha. Expozice se koná pod záštitou Ing. arch. Petra Hejmy, 1. místostarosty Městské části Prahy 1. Vstup na výstavu je zdarma.

Třicet let svobody

Přední čeští umělci se na výstavě přihlásí k hledání pravdy jako k základnímu životnímu a tvůrčímu principu. „Celá výstava je do určité míry mozaikou, která má vytvářet obraz propojení aktuálního světa a umělecké či architektonické tvorby. Je to záměrně nejednoznačný obraz, který nemá svět zjednodušit, ale ukázat, že má smysl se díly daných umělců zabývat, věnovat jim čas, otevírat vlastní myšlení a přijímat podněty, protože přináší důležitá sdělení,” říká kurátor výstavy Filip Šenk.

Výstava, kterou připravila čtveřice kurátorů Milena Bartlová, Tomáš Pospiszyl, Filip Šenk a Dan Merta si klade za cíl vytvořit za pomoci vizuálního umění obraz prostředí, kde bude vedena diskuze nad tématem pravdy v kontextu české historie. Výstava připomene 30. výročí listopadových událostí, které znamenaly konec komunistického totalitního režimu, a také téměř 650. let od narození mistra Jana Husa. „Vracíme se bez sentimentu k odkazům Václava Havla i Jana Husa, symbolicky v prostředí, které nese historickou Husovu stopu,“ říká Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera s tím, že chtějí poukázat na to, že hledání pravdy může mít mnoho podob a významů. Zároveň je nedílnou součástí každého odpovědného a smysluplného lidského konání, tedy i architektury a výtvarného umění. 

Součástí doprovodný program

Na výstavě spolupracují výtvarní umělci, architekti a performeři, ale také historici umění, filozofové, politologové i publicisté. Mezi autory budou například Alena Šrámková, Lenka Klodová, Barbora Klímová, Miroslav Šik, Jiří David, Jiří Skála, Mark Ther, Stanislav Kolíbal i umělecké skupiny Guma Guar a Rafani. „Vybraní architekti a umělci představují jedince, kteří se vypořádávají se současností vždy s ohledem na zodpovědnost a přesnost vlastního vyjádření. Jsou to osobnosti, které podle nás spojuje skutečnost, že jsou schopny skrze díla vypovídat o světě různým a netriviálním způsobem,” objasňuje jeden z kurátorů projektu Za pravdu… Filip Šenk.

Výstavu bude doprovázet série diskuzí, do kterých se zapojí řada osobností jako například Václav Bělohradský, Ivan Blecha či Ladislav Lábus. V doprovodném programu budou kromě diskuzí i dva filmové večery v Kině NFA Ponrepu s Tomášem Pospiszylem a režisérem Janem Strejcovským.

Psali jsme také:

Talkshow Camping Ondřeje Cihláře pokračuje. Jeho hosty budou primátoři Zdeněk Hřib a Matúš Vallo

Výstava Vize a realita konfrontuje návrhy známých staveb s realitou

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl