Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Divadlo Archa představuje novou gamingovou performaci Virtual Ritual od českého režiséra Jana Mocka

Divadlo Archa představuje novou gamingovou performaci Virtual Ritual od českého režiséra Jana Mocka

Divadlo Archa představuje novou gamingovou performaci Virtual Ritual od českého režiséra Jana Mocka
24. 9. 2019 / Autor: Romana Landová. Fenomén virtuálních měst má už svoje představení. Foto: theatre-architecture.eu

V divadle Archa bude urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet a fotografka a gamerka Adéla Vosičková provádět diváky fenoménem virtuálních měst. Premiéry představení se uskuteční 2. a 3. října. Vstupenky jsou v předprodeji v divadle Archa či na síti Goout.

Virtual Ritual je gamingová performance, která své diváky přivádí do paralelního světa online videoher. Je zároveň i průzkumem digitální společnosti, kterou vytvářejí miliony lidí, kteří se každý den po celém světě logují do rozsáhlých herních světů. „V projektu objevujeme fenomén virtuálních měst, ve kterých se odehrávají populární videohry. Na takových digitálních platformách se potkávají a spolu komunikují denně miliony lidí z celého světa, takže je to svým způsobem nový společenský prostor, nové město, ve kterém platí jiná pravidla než v tom reálném, říká režisér Jan Mocek s tím, že inscenací budou provázet tři performeři, kteří na místě otestují potenciál digitálního města.

Jsou to urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet a fotografka a gamerka Adéla Vosičková. Za pomoci originálního použití live videa, 3D animací a YouTube formátů, poukáží na skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním prostorem, které na pozadí rychle rostoucího herního průmyslu nabývají na důležitosti. „Performance může inspirovat lidi, kteří nerozumí počítačovým hrám nebo youtuberingu a považují je za něco generačně vzdáleného. Stejně tak může změnit perspektivu divákům, kteří naopak rozumí a přišli se do divadla podívat na svého oblíbeného youtubera,“ myslí si Mocek.

Inovativní způsoby plánování

Inscenace Virtual Ritual je součástí čtyřletého kulturního projektu Shared Cities: Creative Momentum. Podle informací z Goethe Institutu se jedná o projekt, jehož cílem je přinést  inovativní způsoby městského plánování a zapojit do něj místní obyvatelstvo. V letech 2016 až 2020 se koná v různých částech světa na 300 akcí, například v Berlíně umělci spolu s veřejností navrhují nový městský mobiliář. V Česku inscenace Virtual Ritual představuje vyvrcholení projektu.

Psali jsme také:

Virtuální realita budoucností realitních prohlídek. Technologii nově využívá i developer V Invest

Přestože Váš nový dům ještě nestojí, můžete ho vidět. A to online, naživo i ve virtuální realitě

Čtěte na TV Bydlení:

Tip: Virtuální realita jako budoucnost realitních prohlídek

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl