ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Historik architektury Philip Ursprung vystoupí v pražské galerii VI PER, přiblíží fenomén Earth Art

Historik architektury Philip Ursprung vystoupí v pražské galerii VI PER, přiblíží fenomén Earth Art

Historik architektury Philip Ursprung vystoupí v pražské galerii VI PER, přiblíží fenomén Earth Art
11. 3. 2019 / Autor: Galerie VI PER Popisek: Částečně pohřbená kůlna

Galerie VI PER zve na přednášku švýcarského historika architektury Philipa Ursprunga. Ta se koná v pondělí 11. března 2019 v 19:00 hodin. Akce je součástí doprovodného programu výstavy Krajiny Logistiky.

Krátce trvající umělecký směr Earth Art – fenomén, který se objevuje od pozdních 60. let do poloviny 70. let a který zahrnuje umělce, jako jsou Robert Smithson, Michael Heizer, Nancy Holt, Walter De Maria a další je stále zdrojem inspirace.

Částečně pohřbená kůlna

Počínaje interpretací díla Partially Buried Woodshed (Částečně pohřbená kůlna, 1970) Roberta Smithsona se Philip Ursprung bude věnovat vztahu umění, architektury, území a ekonomiky. Zmiňované umělecké dílo se skládalo ze staré boudy, nalezené v areálu univerzity, kterou umělec nechal zasypat hlínou, dokud se střecha nezhroutila. Proces budování – tedy vykopání díry a zbudování stavby – je obrácen. Nyní nefunkční budova tak rovněž připomíná, že starší ekonomika – konkrétně zemědělství – byla z nově vybudovaného kampusu vyhnána. Konstrukce zůstává přízrakem předchozí ekonomiky, která nemůže najít odpočinek. Zemědělství je tak latentně přítomno v prostorách vysokoškolského vzdělávání.

V přednášce se Ursprung bude snažit ukázat, že Earth Art jako takové je založeno na setkání Smithsona s praxí architektury a plánování. Zaměří se na Smithsonovo dílo a dědictví pod sjednocujícím pojmem „politické krajiny" (Martin Warnke), především pak na vztah mezi mocí a uměleckým znázorněním. Bude se také tázat po tom, co se dnes architekti, umělci, projektanti a teoretici mohou z historického fenoménu Earth Artu naučit, včetně toho, jak může být užitečný v kontextu logistiky. Earth Art odráží kontext a nahodilosti architektonické praxe a je, jak Ursprung ukáže, efektivní náhradou chybějící teorie architektury.

Moderní a současné umění

Philip Ursprung působí jako děkan Školy architektury na ETH v Curychu, kde je rovněž profesorem dějin umění a architektury. Narodil se v Baltimoru (USA), studoval v Ženevě, Vídni a v Berlíně. Vyučoval mj. na Universität der Künste v Berlíně, Columbia University New York, Universität Zürich a na Barcelona Institute of Architecture. Ve svém výzkumu se zaměřuje na dějiny moderního a současného umění a architektury se zaměřením na umění 60. a 70. let v Severní Americe a na architekturu v Evropě po roce 1980.

Jako hostující kurátor v Kanadském centru architektury (CCA) v Montreal připravil výstavu Herzog & de Meuron: Archeology of the Mind a editoval její katalog Herzog & de Meuron: Natural History (Montréal, 2002). Mezi Ursprungovy nejnovější knihy patří Allan Kaprow, Robert Smithson, and the Limits to Art (Berkeley, 2013) a Representation of Labor / Performative Historiography (Santiago de Chile, 2018). Soubor textů Gordona Matta-Clarka, které připravuje s Gwendolyn Owens, vyjde v nakladatelství University of California Press.

red

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl