ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER

Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER

Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER
23. 4. 2018 / Autor: Galerie VI PER Popisek: Plakát k přednášce v Galerii VI PER
#galerie VI PER
další

V galerii VI PER se v pondělí 23. 04. 2018 uskuteční přednáška na téma Fenomenologie v architektuře včera a dnes. V karlínské galerii od sedmi hodin vystoupí Ondřej Beneš a Petr Kratochvíl, kteří poskytnou své názory na toto téma. Pojem fenomenologie vymyslel německý filosof moravského původu.

V diskusi se pořadatelé chtějí ptát, kam se poděla fenomenologie v architektuře. Půjde o diskusi nad proměnami fenomenologického zájmu v českém architektonickém prostředí a její současnou podobou, a tedy nad tím, čím může dnes tento filosofický směr být architektům užitečný.

Palčivá témata architektury

Dva účastníci budou mluvit o jednom aktuálním tématu. Smyslem diskuse je otevřít důležitá a palčivá témata související s přetvářením našeho okolí. Má umožnit laikům i odborníkům dozvědět se stanoviska zúčastněných stran a klást jim otázky.

Ondřej Beneš je absolventem Střední průmyslové školy stavební v oboru truhlář ve Volyni. Dále vystudoval Fakultu architektury ČVUT a doktorské studium v oboru teorie architekturyprofesora Ulricha a docenta Ševčíka. S Oldřichem Ševčíkem dlohodobě spolupracuje a publikuje, například titul Architektura 60. let, pravidelně přispívá do časopisů jako ERA 21, Architekt, ARCH, Architektúra & Urbanizmus, Bulletin ČKA, Projekt). Několik let byl členem dozorčí rady České komory architektů, dlouhodobě pracuje v ateliéru Stempel-Beneš na Fakultě architektury ČVUT. Od května 2017 působí jako dvorní architekt města Děčín.

Petr Kratochvíl je profesorem oboru dějiny architektury a ochrana památek, odborně se zabývá moderní a současnou architekturou a veřejným prostorem. Působí v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a na Fakultě umění a architektury Technické univerzity Liberec. Vydal či editorsky připravil mnoho publikací o architektuře, z posledních let je to práce Současná česká architektura a její témata, Architektura a veřejný prostor nebo Městský veřejný prostor. Významnou součástí jeho práce je také překladatelská činnost, přeložil knihy O smyslu a interpretaci architektury, Moderní architektura: Kritické dějiny Kennetha Framtpona či titul Christiana Norberga Schulze Genius loci (1994, 2010).

Fenomenologie

Fenomenologie je filosofický směr založený filosofem Edmundem Husserlem. Název směru, pocházejícího z řeckého slova fainomai, ukazuji se, znamená přesné zkoumání jevů. Místo zkoumání podstat a skutečností samých se tedy zabývá zkušeností, tím, jak se věci „samy“ člověku ukazují v jeho vlastním vědomí.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu