ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER

Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER

Fenomenologie v architektuře včera a dnes v galerii VI PER
23. 4. 2018 / Autor: Galerie VI PER Popisek: Plakát k přednášce v Galerii VI PER
#galerie VI PER
další

V galerii VI PER se v pondělí 23. 04. 2018 uskuteční přednáška na téma Fenomenologie v architektuře včera a dnes. V karlínské galerii od sedmi hodin vystoupí Ondřej Beneš a Petr Kratochvíl, kteří poskytnou své názory na toto téma. Pojem fenomenologie vymyslel německý filosof moravského původu.

V diskusi se pořadatelé chtějí ptát, kam se poděla fenomenologie v architektuře. Půjde o diskusi nad proměnami fenomenologického zájmu v českém architektonickém prostředí a její současnou podobou, a tedy nad tím, čím může dnes tento filosofický směr být architektům užitečný.

Palčivá témata architektury

Dva účastníci budou mluvit o jednom aktuálním tématu. Smyslem diskuse je otevřít důležitá a palčivá témata související s přetvářením našeho okolí. Má umožnit laikům i odborníkům dozvědět se stanoviska zúčastněných stran a klást jim otázky.

Ondřej Beneš je absolventem Střední průmyslové školy stavební v oboru truhlář ve Volyni. Dále vystudoval Fakultu architektury ČVUT a doktorské studium v oboru teorie architekturyprofesora Ulricha a docenta Ševčíka. S Oldřichem Ševčíkem dlohodobě spolupracuje a publikuje, například titul Architektura 60. let, pravidelně přispívá do časopisů jako ERA 21, Architekt, ARCH, Architektúra & Urbanizmus, Bulletin ČKA, Projekt). Několik let byl členem dozorčí rady České komory architektů, dlouhodobě pracuje v ateliéru Stempel-Beneš na Fakultě architektury ČVUT. Od května 2017 působí jako dvorní architekt města Děčín.

Petr Kratochvíl je profesorem oboru dějiny architektury a ochrana památek, odborně se zabývá moderní a současnou architekturou a veřejným prostorem. Působí v Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a na Fakultě umění a architektury Technické univerzity Liberec. Vydal či editorsky připravil mnoho publikací o architektuře, z posledních let je to práce Současná česká architektura a její témata, Architektura a veřejný prostor nebo Městský veřejný prostor. Významnou součástí jeho práce je také překladatelská činnost, přeložil knihy O smyslu a interpretaci architektury, Moderní architektura: Kritické dějiny Kennetha Framtpona či titul Christiana Norberga Schulze Genius loci (1994, 2010).

Fenomenologie

Fenomenologie je filosofický směr založený filosofem Edmundem Husserlem. Název směru, pocházejícího z řeckého slova fainomai, ukazuji se, znamená přesné zkoumání jevů. Místo zkoumání podstat a skutečností samých se tedy zabývá zkušeností, tím, jak se věci „samy“ člověku ukazují v jeho vlastním vědomí.

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu