ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Dechberoucí vila s atriem v Plzni nabízí majitelům komfort i dostatek soukromí

Dechberoucí vila s atriem v Plzni nabízí majitelům komfort i dostatek soukromí

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
7. 10. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Rodinný dům Bručná je velmi zajímavý a atypický projekt v Plzni. Objekt vyrostl na pozemku, který je obklopený převážně řadovou zástavbou. Majitelé proto chtěli navrhnout takový dům, který jim poskytne především dostatek soukromí. S tím si bravurně poradil architekt Lukáš Janout, který navrhl přízemní stavbu s atriem, která nabízí jak soukromí, tak možnosti vyhovující aktivnímu životnímu stylu.

Dům má tak tvar písmene „U“ s tím, že atrium se otevírá směrem k jiho-západu, a poskytuje tak majitelům dostatek soukromí při pobytu v exteriéru. Do atria, kde je umístěno venkovní kryté sezení, je přístup ze všech hlavních obytných místností domu.

Křídlo, které směřuje blíže k ulici, slouží jako provozně technické zázemí. Vytvořeno zde bylo kryté stání pro auto, které navazuje na sklad, technickou místnost a zádveří. Majitel se tak suchou nohou dostane od auta až do domu.

 

  

V srdci domu se nachází obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Zde se také interiér propojuje s exteriérem, neboť centrální část plynule navazuje na vstup do venkovního atria s hlavní terasou i na boční okrasnou zahradu doplněnou menší teráskou. Majitelé si tak mohou vybrat, kterou venkovní část navštívit vzhledem k danému počasí.

 

V západním křídle domu lze najít ložnici, koupelnu, šatnu, dětské pokoje i koupelnu pro děti. Velmi originálně si architekt poradil s konceptem chodby. Vzhledem k tomu, že děti majitelů jsou sportovně založené, přidal do spojujících prostor úchyty pro lezení a prvky pro další hry. Například na podlaze jsou navrženy 2 běžecké dráhy, na stropě zase visí hrazdy pro cvičení a ručkování.

 

V interiéru převažují především světlé barvy, ty najdeme na podlahách i stěnách. Vše je kontrastně doplněno o atypické části nábytku z dubové dýhy. Interiér skrývá spoustu překvapivých řešení, které nejsou na první pohled vidět. Návštěvě je tak zcela skryta například šatna v zádveří, vstup do technické místnosti, spíž a kávový koutek v kuchyni, nebo třeba vchod do ložnice a skříňky nad wc v koupelnách.

 

Dominantním prvkem, který propojuje interiér s exteriérem jsou velkoformátová hliníková okna. Toto řešení bylo vhodně doplněno dlažbou, která volně přechází z interiéru přes venkovní terasu až k bazénu.

 

Atrium s terasou a bazénem nabízí spoustu možností. Dlouhé letní měsíce si zde lze zpestřit například promítáním filmů, nebo pouštěním hudby.

Mohlo by vás zajímat

Díla architektů a designérů

Realizace moderního rodinného domu v Plzni od studia Lukáš Janout architects

Mohlo by vás zajímat

Aktuality

Rozhovor s architektem: Ing. et Ing. arch. Lukáš Janout nejen o rekonstrukci bytu z pořadu Stavba není sen

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl