ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

TV Architect představuje - Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Jana Janďourková Medlíková a Jiří Janďourek ze studia Atakarchitekti

zrušit

16 m 04 s

Ateliér OK PLAN ARCHITECTS vznikl před více než dvaceti lety. Zkušený tým pod vedením architekta Luďka Rýznera se v kancelářích v Humpolci a Praze zabývá architekturou od drobných objektů přes rodinné domy až po velké komerční areály a komplexy. Ateliér pracuje pro soukromé investory, tuzemské i nadnárodní společnosti působící v mnoha oborech. O své práci vydalo studio již několik samostatných knih. V portfoliu společnosti lze najít projekty jako rodinný dům Plecháč, zóna pro umění 8smička či Chata Hradečanka.  

Rodinný dům Plecháč

Dnes již ikonický dům s názvem Plecháč najdeme v Humpolci. Stavba z roku 2005 ukázala možnosti, jak pracovat s relativně malým a stísněným pozemkem s řadou limitů. „Dům byl realizován s využitím jednoduchých materiálů v jejich surové podobě, jako jsou hlazené betonové podlahy, viditelná ocelová konstrukce upravená žárovým zinkováním tvořící základní osnovu domu, vlnité plechy zalité betonem, které řeší stropní konstrukci a betonové stěrky jako finální povrchová úprava stěn. Z venkovní části je dům opláštěn cortenem,“ říká architekt Luděk Rýzner. Součástí projektu byly i sadové úpravy, díky kterým se stal dům, původně odmítaný veřejností, téměř neviditelný.

8smička Humpolec

Původní stavba sloužila jako továrna na vlněné látky. Následně hala č. 8 byla sídlem Národního podniku Sukno. Objekt byl léta neudržovaný a částečně chátral. Zásadnější proměnou prošel objekt v letech 2016-2018, kdy byl celkově přestavěn na galerii. „S myšlenkou vytvořit zde uměleckou zónu přišel můj bratr, který je sám mecenášem umění. Nápad jsme dlouho rozebírali, společně s dalšími kurátory umění jsme jezdili po galeriích u nás i v zahraničí a čerpali inspiraci. Nakonec zde vznikl výstavní prostor, kde se prezentuje umění. Místo se stalo důležité i pro samotné město Humpolec. 8smička se totiž dostala do povědomí veřejnosti a spousta lidí se zde při svých cestách ráda staví, byť jen na kafe,“ říká architekt Luděk Rýzner.   

Horská Chata Hradečanka

Jedná se o rekonstrukci historického horského penzionu v jedné z nejmalebnějších horských vesnic Krkonoš s úžasným výhledem na Sněžku. Zadáním byla adaptace objektu na moderní rekreační zařízení, které by v dnešní době mělo být spojeno s kvalitní gastronomií a relaxací ve wellness zóně. Vznikla zde prosklená přístavba, která je od rekonstruovaného objektu odtržena, tím vznikají dvě malá atria volně propojená s vedlejším svahem. „Hradečanka je v okolí Horní Malé Úpy vyhlášená především gastronomií a kvalitním ubytováním,“ dodává Luděk Rýzner.

Bytový dům Kyje

Bytový dům Kyje se nachází jen několik set metrů od malebného historického centra této čtvrti na okraji Prahy. „Na krásném, ale pro stavbu ohromně komplikovaném místě se nám podařilo zrealizovat rezidenční projekt přívětivého měřítka. Vzniklo zde celkem 8 bytů. Každý z nich má svou garáž a venkovní parkovací stání,“ říká Luděk Rýzner.

Rodinný dům Žluťák

„Původně se jednalo o rodinný dům s ostře žlutou fasádou, od čehož je odvozen i jeho název, byť jsme mu dali novou bílou omítku. Cílem bylo proměnit nevhodně vytvořené dispoziční řešení, které odpovídá vzniku jeho doby (výstavba v roce 2006),“ říká architekt. Dům je podtržen novou zahradou, která by měla v budoucnu zakrýt sousední skladovou halu.

„V nejbližší době chystáme dva bytové projekty v Humpolci. Jedním z nich je Bytový dům Mánesova, který bude stát v blízkosti centra města. Jeho fasáda bude tvořena kombinací betonu a opálených latí. Jedná se o rodinné bydlení s terasou, či vlastní zahrádkou,“ uzavírá Luděk Rýzner.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé architekty, můžete vidět ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu