CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Budoucnost pražského Rohanského ostrova je již z části na papíře

Budoucnost pražského Rohanského ostrova je již z části na papíře

Budoucnost pražského Rohanského ostrova je již z části na papíře
7. 11. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ ŠJů Popisek: Rohanský ostrov, pohled z Rohanského nábřeží
Budoucnost pražského Rohanského ostrova je již z části na papíře

Pražští radní dnes schválili urbanistickou studii výstavby na Rohanském ostrově v Praze 8. Studie definuje základní podobu veřejných prostranství, stanovuje pravidla zástavby a navrhuje členit území do uličních bloků s maximální výškou domů. Materiál bude sloužit také jako podklad pro nutné změny územního plánu.

Na ostrově plánuje stavět společnost Sekyra Group. Studii pro investora a město vypracovala společnost Pavel Hnilička Architekti. K realizaci prvních budov by mělo dojít v příštím roce, celkově má zabrat zástavba oblasti desítky let.

První z velikánů

Nové budovy mají stát pouze na území mezi současnou cyklostezkou a Rohanským nábřežím. Od hrany cyklostezky má být až k Vltavě zeleň a park. „Věřím, že díky tomuto dnešnímu kroku se Rohanský ostrov podaří už v příštím roce jako první z velkých brownfieldů stavebně otevřít,“ uvedl po dnešním jednání rady  Ondřej Boháč, ředitel městského Institutu plánování a rozvoje. Jako první by se podle něj měly postavit dvě obytné a dvě administrativní budovy naproti Invalidovně.

Boháč doplnil, že studie je v kombinaci se smlouvami, které má město uzavřené s investorem na budoucí odkup pozemků, závazná. Parcely vlastní Praha a firmě Sekyra Group je podle smluv odprodá až po dokončení výstavby.

Materiál obsahuje takzvané regulační prvky, které nebude smět developer porušit. Nestanovuje konkrétní podobu staveb, stanoví ale uliční čáru, která vymezuje tvar a směr ulice. Takzvaná stavební čára pak určuje umístění staveb a studie obsahuje rovněž výškové limity. Domy nebudou smět být vyšší, než je původní zástavba Karlína. Důraz je kladen také na dostatečně široké chodníky.

V přízemí domů má vzniknout tzv. aktivní parter, tedy obchody či služby. V těchto částech je podle dokumentu důležité, aby přízemí budov nebyla výrazně zvýšena, či snížena, ale aby se nacházela v úrovni chodníků.

Promenáda a malé náměstí

Studie vymezuje rovněž vznik promenády v trase stávající cyklostezky. Promenáda vymezí hranici mezi zástavbou a zelení, která bude podél řeky. „Promenáda je dostatečně dimenzovaná tepna pro cyklisty, pěší i bruslaře a nabízí velký potenciál pro městskou rekreaci,“ píše se ve studii.

Naproti stanici metra B Invalidovna je naplánováno malé vnitřní náměstí. Kolem náměstí by měly být domy co nejvíce u sebe, aby vytvářely charakter uzavřenosti náměstí. V plánu je rovněž stavba školy či školky.

nyv

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl