ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Výstava v CAMPu představí novou podobu Rohanského ostrova

Výstava v CAMPu představí novou podobu Rohanského ostrova

Výstava v CAMPu představí novou podobu Rohanského ostrova
16. 10. 2019 / Autor: Romana Landová. Rohanský ostrov čeká proměna. Foto: CAMP

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) je pro návštěvníky od 15. října do 20. prosince zdarma přístupná nová výstava s názvem Rohanský ostrov: nový Karlín? Expozice ukazuje proměnu bývalého vltavského ostrova na novou pražskou čtvrť. Organizace výstavy se poprvé zúčastnily i děti.

Území Rohanského ostrova se nachází na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína, Libně a přes řeku Holešovic a v současné době je tento bývalý přístav a skladiště zapomenutou částí Prahy. Rozlohu má 44 hektarů – to je pro srovnání plocha deseti Václavských náměstí. Na více než polovině tohoto území vznikne nová zástavba. „Přeměna takto rozsáhlé lokality nenastane ze dne na den, ale bude probíhat postupně v několika etapách. Ta první začne již příští rok, přičemž realizace nového parku a hlavní části bytové zástavby proběhne v letech 2030 až 2040,“ říká Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj.

Podle tiskové zprávy na tomto území lze v souladu s platným územním plánem zbudovat až 1750 nových bytů pro cca 4 tisíce lidí. Dalších 5 tisíc lidí bude do nové čtvrti dojíždět za prací. V okolí nové čtvrti vznikne i Rohanský park. Výstava, která proměnu Rohanského ostrova mapuje, je lidem zdarma přístupná v Centru městského plánování (CAMP) od 15. října do 20. prosince letošního roku.

Poprvé se zapojily i děti

Návštěvníci výstavy se nejvíce dozvědí z unikátní 24 metrů široké projekce. Ta se za pomoci podrobné datové analýzy pokouší postihnout objektivní dopady a přínosy rozvoje území. „Chystanou proměnu Rohanského ostrova ukážeme v CAMPu hned z několika úhlů. Popíšeme plánovanou zástavbu, kde vznikne přes tisíc nových bytů, ukážeme místo pro jeden z největších parků v Praze přímo u řeky či místo pro novou lávku. To vše v kontextu okolního urbánního rozvoje,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Součástí výstavy bude také velký fyzický model v měřítku 1:1000 a dotykové obrazovky s informacemi o jednotlivých stavebních projektech. Návštěvníci se z nich dozvědí, jak bude řešeno parkování, kolik přibude v nových ulicích stromů, kde je v plánu postavit školu, pobřežní promenádu nebo cyklotrasu. Do přípravy výstavy Rohanský ostrov: nový Karlín? se poprvé zapojily také děti – konkrétně žáci ze ŽŠ Tusarova – které pro výstavu zpracovaly originální průzkum území Rohanského ostrova. Součástí expozice je i doprovodný program ve formě pravidelných komentovaných prohlídkách. První se uskuteční s populizátorem architektury Adamem Gebrianem 22. 10. 2019.

Psali jsme také:

Na podzim bude v CAMPu přednášet architekt Miroslav Šik. Zaměří se na podobu současných měst a jejich vývoj

Talkshow Camping Ondřeje Cihláře pokračuje. Jeho hosty budou primátoři Zdeněk Hřib a Matúš Vallo

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu