Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie Výstava Ideální Velká/ Malá Praha Maxe Urbana přibližuje první komplexní plán hlavního města

Výstava Ideální Velká/ Malá Praha Maxe Urbana přibližuje první komplexní plán hlavního města

Výstava Ideální Velká/ Malá Praha Maxe Urbana přibližuje první komplexní plán hlavního města
28. 5. 2019 / Autor: ČTK Popisek: Ideální Velká/ Malá Praha

Projekt podoby Prahy, jak si ji v první polovině dvacátého století představoval architekt Max Urban, tvůrce vilové čtvrti a filmových ateliérů na Barrandově, je vystaven v Galerii Lucerna. Vrátil se sem po sto letech a jedná se o první komplexní, ačkoliv utopistické, zpracování rozvoje Prahy. Návštěvníci ho mohou porovnat s Metropolitním plánem, který připravuje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) od poloviny roku 2012. Iniciátorem celé akce je vedoucí Kanceláře metropolitního plánu na IPR a architekt Roman Koucký. Výstava s názvem Ideální Velká/Malá Praha, 1919/2019 je přístupná ode dneška do 1. června.

V historické Lucerně jsou vystaveny čtyři panely podle materiálů architekta Maxe Urbana, které se věnují struktuře ideální Prahy, veřejným budovám, zástavbě a dopravě. Naproti nim tvůrci postavili čtyři panely představující v obdobných souvislostech Metropolitní plán a jeho hlavní myšlenky. Součástí expozice je i 3D model výškového uspořádání Prahy, kterou se žádný plán ve 20. století nezabýval, řekl novinářům Koucký.

Beseda o životě Maxe Urbana

Návštěvníci si mohou dále prohlédnout dohromady dvacet čtyři originálních listů architektova díla a faksimilie jeho práce.

V rámci výstavy bude ve středu 29. května v Kině Lucerna mezi 09:00 a 14:00 probíhat beseda o životě a práci Maxe Urbana. Jeho projekt Ideální Velká Praha bude zasazen do soudobého kontextu a při té příležitosti bude také promítnuto zhruba 30minutové pásmo z jeho dochované filmové tvorby.

Výstava je přístupná zdarma, ve všední dny od 14:00 do 19:00, v sobotu od 09:00 do 19:00.

Průkopník české kinematografie

Projekt Ideální Velká Praha sestává z třicítky stran ručně psaného textu a sedmdesáti devíti obrazů. Urban na něm pracoval mezi lety 1915 a 1918. V dubnu 1919 ho veřejně prezentoval právě v Lucerně. „Tato událost měla v novinách velkou publicitu,“ řekla ČTK historička a odbornice na život a dílo Maxe Urbana Markéta Žáčková. Velkolepě pojatý návrh se u tehdejší veřejnosti ale nesetkal s pochopením. V tisku vyšlo velké množství kritických recenzí. Autorem jedné z nich byl i Karel Čapek.

Max Urban žil v letech 1882 až 1959. Oženil se s první českou hereckou hvězdou Andulou Sedláčkovou. Společně založili společnost ASUM vyrábějící krátké dokumenty i hrané filmy. Díky tomu je považován za průkopníka české kinematografie. Po první světové válce se věnoval hlavně své původní profesi - architektuře. Za projekt Barrandova získal v roce 1937 Velkou cenu na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži. Byt, v němž Urban se svou manželkou filmy vyráběli, se nachází nedaleko Lucerny.

nyv

Psali jsme také:

Co bude s Barrandovskými terasami? Originální reportáž TV Architect je tady

Připomínky k Metropolitnímu plánu přibývají, úředníci nestíhají

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl