ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Osobnosti Architekt Jiří Suchomel získal státní cenu za architekturu

Architekt Jiří Suchomel získal státní cenu za architekturu

Architekt Jiří Suchomel získal státní cenu za architekturu
25. 10. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Liberecký architekt Jiří Suchomel získal cenu Ministerstva kultury za celoživotní práci a za průkopnictví v oblasti udržitelné architektury. Porota ocenila také jeho účast na založení a dlouhodobém vedení a rozvíjení dnešní Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Architekt Jiří Suchomel se narodil v roce 1944. Vystudoval Fakultu architektury ČVUT v Praze a Akademii výtvarného umění v Praze. V roce 1994 založil fakultu architektury TUL a byl zároveň i jejím prvním děkanem. Do roku 2011 vedl i katedru architektury a do roku 2018 architektonický ateliér. Po roce 2000 si založil vlastní fakultní architektonickou kancelář AR-TUL. 

V minulosti byl jmenován profesorem architektury a designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V současnosti vede na fakultě bakalářské, diplomové a doktorské práce a výzkumný projekt 3D-STAR zaměřený na využití 3D tisku ve stavebnictví a architektuře.

Mezi jeho významné projekty patří například přístavba České státní pojišťovny v Liberci a především kulturní dům Crystal v České Lípě, kde experimentoval s využitím sluneční energie. Jeho realizace lze najít ale i v zahraničí. V 80. letech realizoval spolu s Emilem Přikrylem a Johnem Eislerem dům IBA v Berlíně.

Ocenění mu bylo uděleno v rámci slavnostního předávání cen v Národním divadle v Praze. Letošní porota jmenovaná Ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény. Cena se uděluje od roku 2009 za výjimečné umělecké, tvůrčí nebo interpretační počiny, ale i za dlouhodobé umělecké zásluhy.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
14 m 37 s

Pavla Melková

Pavla Melková je česká architektka, výzkumnice a teoretička architektury. Jedná se o velmi všestrannou osobnost. Působí jako vyučující na Fakultě architektury ČVUT a zároveň pracuje v architektonickém ateliéru MCA, který založila s architektem Miroslavem Cikánem. Spolupracuje ale i s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy, kde založila Kancelář veřejného prostoru. Je také členkou Kolegia ředitele, místopředsedkyní Gremiální rady a vedoucí Odborně-vzdělávacího programu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Věnuje se také volné umělecké tvorbě, vydala mj. sbírku básní a vytváří výtvarné objekty.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
13 m 33 s

Mikuláš Hulec (Hulec & Špička Architekti)

Kancelář Hulec & Špička Architekti vznikla v roce 1999 spojením pražských architektonických ateliérů Mikuláše Hulce a Daniela Špičky. Kancelář se zaměřuje převážně na projekty obnovy, úprav a dostaveb hodnotných historických objektů a interiérů. Mezi jejich významné realizace patří i významné národní kulturní památky nebo památky UNESCO. Architekti Hulec i Špička také v roce 1994 založili pražské Centrum pro ochranu a restaurování architektury, které neziskovou formou zpracovává dokumentaci a projekty ohrožených památek a zajišťuje jejich obnovu a záchranu na základě místních i zahraničních grantů.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
13 m 02 s

David Vávra

David Vávra je český architekt, herec a spisovatel. V 70. letech stál u vzniku divadla Sklep v Praze. Jako architekt se věnuje především obnovám budov. Je podepsán ale i pod několika zcela vlastními projekty. Veřejnost má jeho osobu spjatou s televizním seriálem Šumná města, který mapoval moderní českou a moravskou architekturu. Davida Vávru nikdy neopouští humor, hravost a vyrovnaný nadhled, což se promítá i do jeho tvorby.

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu