ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Mikuláš Hulec (Hulec & Špička Architekti)

Osobnosti současné architektury - Mikuláš Hulec (Hulec & Špička Architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Jan Kasl

zrušit

13 m 33 s

Kancelář Hulec & Špička Architekti vznikla v roce 1999 spojením pražských architektonických ateliérů Mikuláše Hulce a Daniela Špičky. Kancelář se zaměřuje převážně na projekty obnovy, úprav a dostaveb hodnotných historických objektů a interiérů. Mezi jejich významné realizace patří i významné národní kulturní památky nebo památky UNESCO. Architekti Hulec i Špička také v roce 1994 založili pražské Centrum pro ochranu a restaurování architektury, které neziskovou formou zpracovává dokumentaci a projekty ohrožených památek a zajišťuje jejich obnovu a záchranu na základě místních i zahraničních grantů.

Architekt a vysokoškolský pedagog Mikuláš Hulec působil jako vedoucí ateliéru památkové péče a renovací na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Od r. 2015 působí jako profesor a vedoucí Katedry architektury na fakultě stavební ČVUT Praze. V letech 1996 – 2001 byl předsedou správní rady Institutu restaurování a konzervačních technik Litomyšl, o.p.s. Je také členem sboru expertů Odboru památkové péče MHMP od r. 2011. 

„Měl jsem štěstí, že jsem se krátce po škole dostal do Ameriky, což mi umožnilo cestovat a dostat se na několik univerzit a konferencí o památkové péči. Byla to pro mě úžasná zkušenost,“ říká Mikuláš Hulec.

S Danielem Špičkou jsme začali spolupracovat v Centru pro ochranu a restaurování architektury. „Po této spolupráci jsme spolu založili ateliér a pracujeme spolu už více jak 20 let. Sešlo se nám najednou více projektů, o kterých jsme dlouho snili a ani bychom si nedovedli představit, že se k nim jednou dostaneme. Jedním z takových projektů bylo například barokní divadlo ve Valticích," říká Hulec.

Národní centrum divadla a tance Valtice

Jedná se o obnovu a rekonstrukci barokního divadla na zámku ve Valticích. Z původního zámeckého divadla zničeného komunisty v 60. letech 20. stol. se do dnešní doby zachovaly pouze obvodové stěny divadelní budovy. Na základě archivních pramenů navrhli architekti rekonstrukci divadla tak, aby splnila podmínky evropského měřítka a vytvořila funkční repliku barokního divadla, které zároveň plní požadavky na soudobý divadelní provoz. Rekonstrukce získala čestné uznání v soutěži Grand prix architektů - Národní cena za architekturu v roce 2016. „Rekonstrukci budovy zničeného divadla se nám i díky americkým sponzorům podařilo dotáhnout až do realizace, takže zde dnes stojí funkční replika barokního divadla a dají se zde zkoušet představení například pro Český Krumlov,“ říká Mikuláš Hulec.   

Šlechtova restaurace

Architektonická kancelář Hulec & Špička Architekti pracuje už více jak 20 let na projektech záchrany této významné, původně barokní památky v pražské Královské oboře. V roce 2020 byla dokončena první etapa obnovy. Původní raně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 až 1692. Od 60. let 20. století budova chátrá, dokonce dvakrát vyhořela a na špatném stavu se podepsala i povodeň v roce 2002, která Šlechtovu restauraci zatopila do výšky 4 metrů. V letech 2010 a 2011 pak ohrozily budovu sesuvy půdy. „Projekt prošel spoustou peripetií. Jak těmi legislativními a finančními, tak i přírodními. V současné době je hotová první etapa rekonstrukce, bohužel ale došly finance a čeká se na to, kdy bude nalezen zhotovitel pro dokončení. Velký sál Šlechtových lázní již funguje, chybí zde ovšem kompletní dokončení zahrady, altánu a gastro zařízení,“ uvádí Hulec.

V portfoliu architektonické kanceláře najdeme ale například i projekty jako rekonstrukci a obnovu střechy a části exteriéru Stavovského divadla v Praze, obnovu a restaurování exteriéru kostela sv. Anny ve Starých Bukách u Trutnova či rekonstrukci a rozšíření atelierové budovy Fakulty restaurování v Litomyšli.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl