ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Šimon Vojtík a Michal Petr ze studia ARCHUM architekti

TV Architect představuje - Šimon Vojtík a Michal Petr ze studia ARCHUM architekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

zrušit

20 m 38 s

Studio ARCHUM architekti se věnuje urbanismu, územnímu plánování a architektuře. Spolupracuje s městy, obcemi i soukromými investory. Ateliér charakterizuje především urbanismus. V portfoliu proto můžeme najít mnoho územních studií a plánů pro města a obce, jako je například Blatná, Nymburk, Horní Maršov, Loučeň či Tachov. V čele ateliéru stojí architekti Šimon Vojtík a Michal Petr, kteří byli hosté v našem studiu.

Územní plán Blatná

Město Blatná představuje jedinečné spojení města a krajiny, která proniká až do historického jádra. Základní ideou návrhu proto byla především ochrana a rozvíjení zelené páteře města, ochrana krajinných panoramat či zkvalitnění vnitřních městských prostor. „Byla to jedna z prvních soutěží, které jsme se účastnili. Města hledala architekty, kteří by dělali územní plány. Účastnili jsme se více soutěží, zde jsme ale uspěli. Blatná je město protnuté přírodou, je zde říčka Lomnice, sportovní hřiště i zámecký areál. Naším cílem bylo reagovat nejen na samotný veřejný prostor v Blatné, ale i na okolní vesničky. Zde začala naše dlouhodobá spolupráce s tímto městem,“ říká architekt Michal Petr.

Sluneční náměstí a pěší korzo Seydlerova v Praze

Architektonicko – urbanistická studie je zpracována jako podklad pro rozhodování v této lokalitě v souladu s platným Územním plánem hl. m. Prahy. Řešení zahrnuje pás veřejných a nezastavěných prostranství vymezený ulicemi Sluneční náměstí a V Hůrkách, pokračující ulicí Seydlerovou až k ulici Na Zlatě. „Zde se mísila dvě velká témata, regenerace veřejných prostranství a nová výstavba v centru čtvrti. Hledali jsme novou formu koncepčně postaveného sídliště a veřejných prostranství, tedy nové formy a využití, které by vyhovovaly dnešnímu uživateli při zachování stávajících principů. Dále jsme hledali i náplň pro stavební pozemky. Měla by zde vzniknout nová základní škola a soukromý development. Snažili jsme se nastavit pravidla regulace, která budou vyhovovat moderním potřebám, což jsou uliční čáry, průchodnost či výškové uspořádání,“ říká architekt Šimon Vojtík.

Revitalizace Seifertovy ulice – Praha

Koncepční studie revitalizace Seifertovy ulice navrhuje její budoucí podobu s důrazem na architektonické, krajinářské a dopravní řešení. Jedná se o pilotní projekt aplikace prvků modrozelené infrastruktury včetně systému opatření před extrémními srážkami v souladu se Strategií adaptace hl. m. Prahy na změnu klimatu. Impulsem k proměně tohoto území je plánovaná rekonstrukce tramvajové trati s přesunem zastávek Lipanská a Viktoria Žižkov. „Cílem studie bylo do Seifertovy ulice implementovat opatření, která by křižovatku u Bulhara ochránila před následky přívalových dešťů. Zároveň bylo důležité vytvořit kvalitní veřejný prostor v poměrně složitém prostředí dopravně vytížené ulice. Rekonstrukce tramvajové trati a přesun zastávek mění pohyb pěších do lepších pozic a zároveň jsme díky změněné poloze tramvajového tělesa získali prostor pro širší chodníky a vznik nové zeleně. Řešené byly i prostory náměstí Winstona Churchilla a Sladkovského náměstí,“ říká architekt Michal Petr.

Rezidence Babín – Nymburk

Jedná se o soubor 13 bytových a polyfunkčních domů ve východní části Nymburka mezi řekami Labem a Mrlinou. Komplex nabízí 117 bytů vyššího standardu. V současnosti jsou zrealizovány první dvě etapy a další se připravují. „Domy mají standardní jednoduché omítané fasády, na balkonech s kombinací skla a dřeva. Každý byt má dostatek úložných prostorů a dávají proporčně smysl. Metry čtvereční jsou zde maximálně využité a nabízí kvalitu pro bydlení. Jsou zde krásné výhledy do okolí,“ říká Šiman Vojtík.

„V Horním Maršově aktuálně navrhujeme náměstí, jsme ve fázi studie a budeme pokračovat dokumentací pro stavební povolení. Jedná se o historické náměstí, které se snažíme zkultivovat pro dnešní potřeby. V současnosti máme rozpracováno i několik projektů s bytovou výstavbou, příkladem je Nymburk. V Praze pak připravujeme výjimečný projekt s Pražskou developerskou společností. V Dolních Počernicích má vzniknout nová čtvrť s městským nájemním bydlením pro podporované profese. My jsme zde zpracovali urbanistickou koncepci a ve spolupráci s dalšími architekty podrobnější masterplan, který by měl dále sloužit jako podklad pro dokumentaci pro územní rozhodnutí. Doufáme, že u tohoto projektu zůstaneme až do realizace. Aktuálně se dostavuje také námi navržený rodinný dům ve středních Čechách,“ říkají architekti.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé architekty, můžete vidět ZDE.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu