ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Jana Janďourková Medlíková a Jiří Janďourek ze studia Atakarchitekti

TV Architect představuje - Jana Janďourková Medlíková a Jiří Janďourek ze studia Atakarchitekti

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Jan Aulík a Jakub Fišer z ateliéru Aulík Fišer architekti

zrušit

21 m 59 s

Atakarchitekti je architektonický ateliér založený v Liberci v roce 2010 Jiřím Janďourkem a Janou Medlíkovou. Od té doby se kancelář pomalu rozrůstá, nejmladším členem týmu je maskot archipes Ája. Studio se zabývá urbanismem, návrhem novostaveb, rekonstrukcemi, tvorbou interiérů a v jejich portfoliu najdeme i autorské kusy nábytku.

Rodinný dům v krajině Kumburka

Jednopodlažní dům pro pětičlennou rodinu stojí v krajině Novopacka na jednom z horizontů s malebným výhledem na Kumburk. Na hlavní křídlo souběžné s komunikací, ze kterého je vidět na všechny strany, se napojují dvě boční křídla pro rodiče a děti a vytváří tvar písmene H. Tento tvar chrání dvůr a jeho obyvatele před nepříjemným větrem. Stavba se sice na první pohled tváří jako kamenná tvrz, ve směru do údolí se ale plně otevírá. V domě se odráží zvlněná krajina, zemitost a barva červenozemě s charakterem zdejšího kamení, jež v sobě skrývá pecky s acháty. „Chtěli jsme zde vytvořit dům, v kterém by se snoubila okolní krajina, výhled na zříceninu hradu a kámen, který se v lokalitě těží. V této myšlence jsme se naštěstí shodli i s investorem,“ říká architektka Jana Janďourková Medlíková.

Nízkoprahový klub v Nové Pace

Budova bývalé školy z roku 1889 v těsné blízkosti kostela sv. Mikuláše získala díky rekonstrukci moderní podobu a nové využití. V prostorách vzniklo multifunkční centrum pro instituce jako základní umělecká škola, dům dětí a mládeže a v neposlední řadě nízkoprahový klub pro děti a mládež ohrožené sociálním vyloučením. Právě tomuto zařízení byla zasvěcena první fáze rekonstrukce v podzemním podlaží. Součástí rekonstrukce je i rekultivace veřejného prostoru.

Knihovna IGI

Městská knihovna ve Vratislavicích nad Nisou vznikla přestavbou staré budovy, která kdysi sloužila jako sirotčinec. Cílem bylo do domu umístit jak zázemí pro knihovnu, tak i pro občanské spolky, mateřské centrum a sociální poradenství. Protože ale stávající budova nemohla pojmout veškeré tyto funkce, došlo k rozhodnutí budovu rozšířit o moderní přístavbu. „Vytvořili jsme zvláštně namíchaný celek, který provozně velmi dobře funguje,“ dodává Jiří Janďourek.

Dům U Páva v Liberci

Památkově chráněný objekt se znamením páva je důležitou součástí uliční fronty. „Jedná se o dostavbu směrem do vnitrobloku a zároveň rekonstrukci původního objektu panského domu. Při rekonstrukci jsme dbali na vytvoření původní noblesní atmosféry, k čemuž jsme přistavěli velmi jednoduchý až nenápadný objekt. Navíc se nám podařilo se domluvit s vlastníky objektu, a tak v domě sídlí i náš ateliér,“ říká Jiří Janďourek.

Revitalizace novopackého náměstí

Město Nová Paka postupně revitalizuje veřejné prostory a jeho pozornost se zaměřila na centrální bod, tedy Masarykovo náměstí, které se stalo doslova krátkodobým parkovištěm. „Naším cílem bylo z náměstí plného aut udělat pobytové a zklidněné prostranství. Vyčistili jsme dopravu a například jsme zvýraznili historické prvky současnými prostředky,“ říká Jana Janďourková Medlíková.

Příšovická náves

V Příšovicích na Liberecku vznikne nová náves, která zde chyběla. Stávající mrtvý plácek mezi Sokolovnou a potokem se promění v moderní prostranství pro obyvatele. „Bude zde velmi jednoduchá zpevněná plocha, hrací prvky pro děti, travnatá plocha pro odpočinek i přístup k potůčku,“ říká Janďourek.

Vilka v Liebigově městečku

Malá vilka byla postavena roku 1914, jejím autorem je architekt Jakob Schmeissner. Je nejmenším domkem v horní části kolonie a sloužila pro potřeby rodiny zahradníka, či hlídače. Cílem je navrátit domu jeho původní solitérní pozici, kterou narušila přístavba garáže v devadesátých letech. Garáž bude odstraněna a na západní straně domku vznikne nová přístavba. „Přístavba v současné architektuře nebude vidět z ulice, bude orientovaná směrem do zahrady, kde vytvoří jakési intimní zákoutí,“ říká Jana Janďourková Medlíková.

Bytové domy Horská

„Zde jsme projektovali soubor dvou bytových domů, které by měly vzniknout v proluce a dotvoří ulici Horskou. V parteru by měla být umístěna občanská vybavenost či kavárna. Jedná se o bytový projekt s městskými byty,“ říká Jana Janďourková Medlíková .

Střelnice

Jedna z nejhodnotnějších empírových staveb ve městě, liberecká Střelnice, prochází zásadní přestavbou. Památkáři odsouhlasená rekonstrukce má dát vzniknout prostorům pro kanceláře a ateliéry. „Dříve zde bývala i diskotéka, dům ale následně zchátral. Jedná se o kulturní památku, proto jsme k rekonstrukci přistoupili velmi citlivě. Zvolili jsme témata jako osovost, jemnost detailu či orientace v objektu,“ říká Jiří Janďourek.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé architekty, můžete vidět ZDE.

  

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl