ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Atelier Flera (Ferdinand Leffler)

TV Architect představuje - Atelier Flera (Ferdinand Leffler)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje... - Rozhovor: Petr Vágner o projektech ostravského mrakodrapu, pardubického zámku a dalších...

zrušit

17 m 44 s

Ferdinand Leffler je zakladatel krajinářského ateliéru Flera. Na České zemědělské univerzitě vystudoval obor Krajinné inženýrství, aplikovaná ekologie. Následně na Agronomické fakultě obor Okrasné zahradnictví. Spoustu zkušeností získal v zahraničí, především v Americe. Flera je atelier zahradních a krajinných architektů, kteří vytvářejí projekty od soukromých teras, rodinných zahrad až po zámecké parky či zeleně širšího urbanistického celku.

Ferdinand Leffler čerpá inspiraci především v zahraničí. Cestování je jeho velkým koníčkem. Pokaždé, když někam přijedu, tak koukám za ploty zahrad a zjišťuji, že lidé žijí v souladu s tím, co tam má být. Správná cestička, lavička, lokální materiály, přírodní prvky. To je to, co jsem ocenil především na Kanadě. Okouzlila mě také Kostarika,“ říká Leffler.

Mezi projekty atelieru Flera patří jak soukromé zahrady, tak veřejná městská prostranství i developerské projekty. „Je rozdíl mezi developerskými projekty a veřejným prostranstvím města. U města většinou je zájem tvořit pro lidi. U developerů se v poslední době ukazuje spousta partnerů, kteří jsou si vědomi toho, jak je zeleň důležitá. Myslím, že je důležité, aby developeři cítili zodpovědnost za veřejný prostor a aby jejich projekty přinášeli něco městu,“ říká Leffler.

Bikepark, Vratislavice nad Nisou

Jedná se o lokalitu v sousedství lesoparku. Cílem bylo šetrně propojit tato místa a vytvořit park, kde budou moci lidé sportovat i odpočívat. Je zde mnoho klidových zákoutí, ale i singltrailové dráhy, okruh pro pumptrack a také skill centrum.

Park “Drama věků“

Tento projekt byl vytvořen ve Štětkovicích nedaleko Sedlčan pro developera Passerinvest Group. Cílem bylo vytvoření prostoru pro aktivní i fyzický odpočinek, ale především nasměrování lidí v dnešní uspěchané společnosti k hodnotám, které nás přesahují.

„Kladu si za úkol propojit developerské projekty a veřejné prostranství a naučit lidi, aby byli uctiví k planetě. Nás, jako krajinářské architekty, veřejnost může poslouchat, ten přesah je na nás,“ říká Leffler.

Atelier Flera také učí širokou veřejnost, jak se starat a žít ve své zahradě. Vytvořili proto nejen vlastní youtubový kanál, ale také nabízejí online kurzy. Jejich cílem je naučit majitele zahrad vnímat prostor a ten si pak přizpůsobit vlastním potřebám a estetickým preferencím.

Žijte ve své zahradě

„Online kurz, který vede lidi k tomu, jak žít ve své zahradě. Jak zacházet s dešťovou vodou, jak se starat o rostliny, jak uvažovat o prostoru, učíme je projektovat zahrady. Kurz by měl lidem přinést to, že bude více zeleně a méně neosobních trávníků obehnaných živými ploty. Máme i youtubový kanál, kde zdarma sdílíme užitečné rady,“ říká Leffler.

A co by podle Ferdinanda Lefflera nemělo chybět na žádné zahradě? „Každá zahrada, kde jsou děti, by měla mít kutloch. Hrady a zámky, které se staví, jsou často nevyužívané, ale kutloch je zahradní sídlo, které roste s dětmi. Nejprve slouží jako tajný úkryt na hraní, později jako klubovna. Něco takového by měla mít každá zahrada,“ dodává Leffler.

„Největší výzvou pro mě je, že když se na danou zahradu vrátím a vidím, že tam majitel opravdu žije. Že lavice jsou ošoupané, po cestách se chodí. Líbí se mi, když vše funguje, jak má a je vidět, že jsme se trefili a dokázali jsme se dostat k podstatě toho, co člověka do té zahrady dostane,“ říká Ferdinand Leffler.  

Další díly pořadu „TV Architect představuje“ můžete vidět ZDE

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl