ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... PRO-STORY (Josef Houška, Jiří Zábran)

TV Architect představuje - PRO-STORY (Josef Houška, Jiří Zábran)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power Energies

zrušit

15 m 04 s

Ateliér PRO-STORY, v jehož čele stojí dvojice architektů Josef Hlouška a Jiří Zábran, se  zabývá architekturou, urbanismem, projekční a inženýrskou činností od studie až po projekty pro realizaci staveb. Oba vystudovali ČVUT v Praze a spolupracují od roku 2002, avšak atelier PRO-STORY založili až v roce 2014. Během společného působení získali řadu odborných ocenění. Působí především v Plzni.

„Společně jsme začínali tím, že jsme dělali především rodinné domky, postupně jsme se dostali k velkým barákům. Navrhli jsme několik bytových a administrativních regionálních budov, a prvním větším projektem pak byla administrativní budova Konplan,“ říká architekt Jiří Zábran.

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA KONPLAN

Budova stojí v Plzni uprostřed průmyslové zóny Borská pole a v okolní zástavbě se jedná o výraznou dominantu. Objekt představuje klasický trojtakt a zaujme především svou fasádou z perforovaných lamel, které jsou natočené proti slunci. Kovový rastr kontrastuje se zelenými otvory. Zajímavostí jsou také obří květináče, které jsou určeny pro vysokou zeleň a propisují se do interiéru budovy, kde představují odpočinkové zóny v jednotlivých podlažích. Součástí návrhu je i parkoviště, které využívá zadržování dešťové vody.

„Byla to první zkušenost s velkou nadnárodní firmou, mým osobním úkolem bylo rozrazit onu německou manažerskou přísnost, a to se povedlo,“ říká Zábran. 

BRUSIVO 

Nová administrativní budova v Rokycanech představuje zakončení dřívější výrobní haly. Jádrem stavby je dvoupodlažní železobetonový prefabrikovaný skelet s monolitickými stropy. Ten je celý uzavřen do betonového kvádru s třemi otvory. Fasáda s prvky černého plechu je řešena jako jedno velké samonosné okno. Hlavní konstrukce je z pohledového betonu, ten najdeme i uvnitř budovy.

„Budovu jsme vzhledem k dotacím museli udělat velmi rychle, objekt nakonec dotaci nedostal, ale i tak se investorovi návrh líbil a později ho nechal zrealizovat na vlastní náklady,“ říká Zábran.

BYTOVÝ DŮM RADYŇSKÁ

„Je tady využita cortenová fasáda děrovaného plechu, která představuje dominantu celé stavby,“ říká architekt Josef Hlouška. Bytový dům se nachází v Plzni na Slovanech. Dříve zde stály dva chátrající domy, které jsou ovšem v novostavbě stále zřetelné. Uliční fasáda má pavlač a schodiště, vnitrobloková fasáda domu je pak naopak světlá a rozjasňuje zahradu. 

BYTOVÝ DŮM VINICE - SYLVÁN 

Bytový dům najdeme v Plzni na Sylvánu v panelové zástavbě. Výrazný je pravidelný rastr jednoduchých prvků a oken, což představuje kontrast k vedlejšímu barevnému sídlišti. Zajímavostí je, že na stavbu domu byl sestaven malý rozpočet, aby se ukázalo, že na architektonicky silné vyjádření jdou použít i levné prvky.

„Dům jsme stavěli mezi původním panelovým sídlištěm a novou bytovou zástavbou. Investoři se báli toho, že o byty s vyšší kupní cenou nebude zájem. Používali jsme levné a prefabrikované materiály. Navíc jsme ustoupili z původního projektu, který byl podsklepený, tím se projekt zlevnil a zjednodušil,“ říká Hlouška.

REKONSTRUKCE BUDOVY U SENECKÉHO RYBNÍKA 

Jedná se o rekonstrukci stavby z 80. let, která aktuálně slouží pro volnočasové aktivity dětí. V přízemí je školka. V ostatních prostorách jsou klubovny a zázemí pro skauty. Zachován byl původní tvar budovy. Fasáda je ze dřeva a tím pádem více souzní s okolním lesem. 

PROJEKT PAPÍRNA

„Jedná se o tovární haly z předminulého století, my jsme si sem přesunuli ateliér. Pracujeme hodně s vodou, protože je tady řeka. Je to místo s obrovským potenciálem, je zde například největší zděný komín v západních Čechách. Projekt navazuje na Papírenský park, což je chráněná lokalita. Máme zde vymyšlenou i novou infrastrukturu a chceme zde vytvořit kvalitní bydlení. Pro nás je zastavování brownfieldů velmi zásadní, pracujeme i na brownfieldu Světovar v Plzni,“ říká Zábran

BYTOVÝ DŮM SVĚTOVAR 

Ekologicky zatížené území bývalého pivovaru nabídlo prostor pro nový bytový dům. „My jsme stavěli první etapu a chceme pokračovat dál. Chybí zde administrativní budovy a parkovací haly, je to zajímavé místo,“ říká Zábran.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“ můžete vidět ZDE 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl