ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Jakub Masák z ateliéru Masák & Partner

TV Architect představuje - Jakub Masák z ateliéru Masák & Partner

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Michal Procházka z Atelieru SAEM

zrušit

16 m 09 s

Masák & Partner památky s.r.o. jsou největší architektonické studio specializované na rekonstrukci historických památek s využitím informačního modelu budovy na světě. Atelier jako takový funguje sice už od roku 1996, zaměřit se na rekonstrukce památek se ale rozhodl Jakub Masák s kolegou Václavem Jankovským kolem roku 2003, a proto ateliér rozdělili na část pro novou výstavbu a část pro rekonstrukce památek. Masák & Partner se pak zabývá současnou architekturou a specializuje se na nízkoenergetické budovy.

Libušín

Jedná se o rekonstrukci vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách v obci Prostřední Bečva v Beskydech. Požár v roce 2014 výrazně poškodil hlavně pravou část objektu, ve které se nachází umělecky nejhodnotnější jídelna. Roubence architekta Dušana Jurkoviče se ale díky ateliéru Masák & Partner vrátila podoba a barevnost z roku 1925. Došlo k výměně vytápění za tepelná čerpadla nebo zavedení požárních čidel a moderního plynového hasícího zařízení. Všechny restaurátorské práce byly prováděny ručně původními technologiemi pod dohledem experta. „Doslova jsme lovili v historii tak, abychom poskládali všechny potřebné podklady. Získali jsme fotografie, plány a identifikovali jsme původní stav. Výrazně jsme posunuli také barevnost, která se od dob Jurkoviče zásadně změnila. Byla to moc hezká práce, řekl bych až detektivní,“ říká Jakub Masák, developer a projektant Masák & Partner.

Šumavský dvůr

Šumavský Dvůr jsou unikátní horské byty v srdci Šumavy na železnorudském Špičáku. Tento projekt se pyšní nadstandardní architekturou s komfortními službami. Projekt je zaměřen na náročnou klientelu. „Svého času se jednalo o nejvyšší dřevostavbu v republice, byla to vlastně první bytovka ze dřeva u nás. Projekt vznikal mezi lety 2009 – 2016 a i když nás původně obec nutila do moderní stavby, stáli jsme si za svým a ukázali lidem, co může být krásné,“ říká Jakub Masák.

Státní Opera Praha

Projekt Státní Opery je výjimečný v objemu stavebních a restaurátorských prací, ale hlavně rozsahem profesí a spacializací, se kterými se musel projekční tým vypořádat. Projekt je zpracován metodikou BIM, který napomohl k prostorové koordinaci. Projekt ale provázeli nemalé komplikace spojené především s financováním.

Lofty Kolebenova

Jedná se o rezidenční bydlení s unikátní industriální atmosférou. Bývalá továrna na malé stroje je jednou z mnoha opuštěných budov průmyslových areálů v pražských Vysočanech. „V Praze za sebou máme pět brownfieldových projektů. Začínali jsme například projektem Lofty Palmovka. V případě Kolbenky k projektu přistupujeme šetrně, přesto že objekt není památkově chráněn. Chceme být první v tomto zanedbaném prostředí a ukázat tak ostatním, že i takové bydlení jde dělat hezky a že se vyplatí staré fabriky zachovat. Bytová výstavba není jen o stavění krabic,“ říká Jakub Masák.

Vinohradské divadlo

„Zde jsme vyhráli výběrové řízení a aktuálně je projekt v předávce. Divadlo je opravdu v havarijním stavu, což si naštěstí uvědomilo už i město. Budova potřebuje naprosto zásadní zásah. Tím, že jsme schopni predikovat stavební náklady i provozní náklady do budoucna, tak zvítězila jedna z nejdražších variant, která je ovšem do budoucna nejúspornější. Divadlo by po rekonstrukci mělo dosahovat evropské úrovně,“ uvádí Jakub Masák.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé architekty, můžete vidět ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
23 m 26 s

Jan Aulík a Jakub Fišer z ateliéru Aulík Fišer architekti

Aulík Fišer architekti, s.r.o. je architektonická kancelář zabývající se urbanismem a projektováním administrativních a rezidenčních budov. Většina realizovaných budov, převážně administrativních, je soustředěna v BB Centru v Praze – Michli. Nejvýznamnějšími realizacemi ateliéru jsou například administrativní objekt Na Vítězné pláni nebo rezidenční koncept Terasy Červený vrch v Praze 6. Ateliér ale také navrhl řadu obytných souborů napříč Českou republikou. Jan Aulík i Jakub Fišer jsou zároveň i pedagogové na architektonických vysokých školách.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
17 m 57 s

Jakub Heidler a Jan Kačer ze Studia Reaktor

Studio Reaktor je kreativní platforma rozpínající se na pomezí architektury, designu, krajiny a urbanismu. Skupina mladých architektů s kreativním přístupem a zajímavými nápady vytváří řešení šité na míru pro města, společnosti a soukromé investory. Studio Reaktor vzniklo kolem roku 2013, kdy z volného sdružení architektů vznikla firma, u jejíhož zrodu stáli architekti Jakub Heidler a Jan Kačer, kteří byli hosty v našem studiu. Společnost sídlí v holešovickém coworkingu, který sami provozují. Velký ohlas vzbudily například jejich kanceláře pro společnost Livesport. Studio má na kontě několik ocenění. Do procesu navrhování architekti zapojují grafiky, krajináře, stavaře a další specialisty.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie
16 m 04 s

Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

Ateliér OK PLAN ARCHITECTS vznikl před více než dvaceti lety. Zkušený tým pod vedením architekta Luďka Rýznera se v kancelářích v Humpolci a Praze zabývá architekturou od drobných objektů přes rodinné domy až po velké komerční areály a komplexy. Ateliér pracuje pro soukromé investory, tuzemské i nadnárodní společnosti působící v mnoha oborech. O své práci vydalo studio již několik samostatných knih. V portfoliu společnosti lze najít projekty jako rodinný dům Plecháč, zóna pro umění 8smička či Chata Hradečanka.  

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl