ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Michal Procházka z Atelieru SAEM

TV Architect představuje - Michal Procházka z Atelieru SAEM

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

TV Architect představuje - Hana Davidová z ateliéru Flat White

zrušit

18 m 55 s

Pražský Atelier SAEM byl založen roku 2005 jako architektonická a projekční kancelář. Jádro ateliéru tvoří architekti Michal Procházka, Michal Dub a Jan Komárek. Studio se zabývá individuálními návrhy staveb. V jejich portfoliu najdeme komerční i rezidenční projekty, ale i návrhy zahrad a interiérů. Atelier má na kontě řadu ocenění, například čestné uznání Grand Prix Architektů za Dům v úžině. Mezi jejich významné projekty patří také administrativní budova Blox v Praze na adrese Evropská 11, základní a mateřská škola v Nučicích na Praze-západ či Vila dům Ve vlnách v pražských Modřanech.

Administrativní budova Blox

Budova byla postavena podle návrhu studia DAM architekti v letech 2013-2015 jako součást širšího projektu zvaného Downtown Dejvice. „V tomto projektu jsme figurovali jako generální dodavatel, architekturu vedla kancelář DAM architekti, my jsme zde zpracovávali návrh parku a následně jsme pokračovali na projekčních návrzích interiérů pro místní firmy,“ říká architekt Michal Procházka.

Dům v úžině

Rodinný dům vznikl na atypickém pozemku v řadové zástavbě v pražských Starých Butovicích. Jedná se o dřevostavbu s energeticky úsporným režimem a zelenou střechou. „Pozemek má tvar přesýpacích hodin, v nejužším místě má jen čtyři metry. Když jsem chtěl pozemek kupovat, úřady mě odrazovaly s tím, že zde nejde nic postavit. Poté, co viděly mé návrhy, tak nás dokonce začaly i podporovat,“ říká Michal Procházka. Dům získal několik významných ocenění.

Základní a mateřská škola v Nučicích

„Byl to náš první projekt, kvůli kterému jsme dokonce zakládali ateliér. Vše začalo architektonickou studií na přístavbu tělocvičny, vstupní haly a jídelny. Projekt ale dlouhou dobu ležel a zrealizovala se pouze jeho část. Po deseti letech nás kontaktoval starosta s tím, zda bychom nechtěli pokračovat a vytvořit nové zadání. Nakonec vznikly další učebny, šatny, vstup i mateřská školka,“ říká Michal Procházka.

Územní studie Štěrboholy

Pro rozlehlé území v okolí Malešické spalovny vypracovali architekti územní studii. Ta zahrnuje i propracovaný systém ekologického nakládání s odpady. Jedná se o velmi vizionářské řešení. „Vytvořili jsme tak moderní soběstačný areál, kde dojde k důkladnému třídění hromadného odpadu pomocí digitální technologie a jeho následnému ekologickému zpracování na místě bez nutnosti další zátěže způsobované automobilovou dopravou. Z tohoto důvodu navrhujeme napojení areálu na městský systém kolejové dopravy tak, aby převážnou část svozu odpadu převzala CARGO tramvaj. Svoz bude prováděn v nočních hodinách a bude využívat překladišť na konečných jednotlivých linek na okraji města. Tramvaj bude zároveň sloužit pro odvoz produkce zpět na překladiště. Mysleli jsme i na celoroční využití odpadního tepla. Například ve veřejné části lokality by mohly vzniknout produkční skleníky, které by za pomoci tepla produkovaly zeleninu,“ říká architekt Michal Procházka.

Lysolajský dvůr

Jedná se o projekt obytného souboru, který je navržen na místě bývalého hospodářského dvora v centru obce Lysolaje. „Součástí projektu je přeložení místního potoka, který aktuálně vede spíše v podzemním potrubí, navíc v úzkém hrdle docházelo k vyplavování vody. My jsme udělali přeložku potoka, tudíž bude část vody téct po povrchu a bude součástí zahrad bytových domů,“ říká architekt Michal Procházka.

Viladům Ve vlnách

„Menší bytový dům vznikne v pražských Modřanech. Projekt je inspirovaný vodou, fasáda má napodobovat vodní hladinu. Dům hodně pracuje ze zelení, jsou zde vegetační sítě pro popínavé rostliny i zelené střechy a terasy,“ říká Michal Procházka.

Mlýnský dvůr

Projekt ubytovacího zařízení ve Volarech. „Jedná se o malé apartmánové domky s prosklenými fasádami a štíty připomínajícími tradiční šumavské stavby. Chceme zde také vytvořit malou náves, zvonici a zachovat místní studnu,“ říká Michal Procházka.

Chata Hrubá Skála

Projekt chaty u Trutnova z opalovaného dřeva je inspirován okolní skalnatou krajinou. „Horolezecké chyty, které jsme zde navrhli, by umožnily lezení jak z vnější, tak z vnitřní strany objektu. Pravidla CHKO nám ovšem nedovolí stavbu zrealizovat,“ říká Michal Procházka.

Ateliér připravuje i další projekty nejen v České republice. V pražských Stodůlkách by měl vzniknout malý bytový dům o 6-10 bytech s možností propojení, kde budou využity technologie pro nakládání s dešťovou vodou. Ateliér připravuje také soubor obytných domů v jednom z východočeských měst a se svými plány míří i do Chorvatska. V Zadaru navrhl studii přístavu Marina Signum d.d.

Další díly pořadu „TV Architect představuje“, kam si pravidelně zveme zajímavé architekty, můžete vidět ZDE.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl