Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Skryté poklady architektury - 61. díl, část 2. - Úpravy Pražského hradu - Otto Rothmayer

Skryté poklady architektury - 61. díl, část 2. - Úpravy Pražského hradu - Otto Rothmayer

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 62. díl, část 1. - Úpravy Pražského hradu - Pavel Janák

zrušit

5 m 32 s

Otto Rothmayer (1892-1966) byl žákem prof. Plečnika na pražské UMPRUM. Slovinský architekt ho pak pověřil dohledem na provádění úprav Pražského hradu po roce 1921, kdy se vrátil do Lublaně. Od roku 1930 Rothmayer pracoval na některých hradních úkolech samostatně, ale jeho díla vždy vycházejí z principů Plečnikovy tvorby.

Věnoval se především přestavbě Tereziánského traktu Starého královského paláce, který doplnil o krásně vřetenové schodiště, dále prováděl úpravy některých interiérů Nového paláce (vstup pod balkonem, tzv. Rothmayerův výtah v jižním Čestném výběžku, toaleta v reprezentačních salonech, část tzv. Janákovy haly ad.).

Navrhl Rothmayerův sál, původně jako schodišťovou síň, navazující na Plečnikovu sloupovou síň, Klínovou chodbu a tzv. Karnak (ten byl později zničen), nebo kazetový strop v jednom ze sálů dnešní Obrazárny. Rekonstruoval rovněž tzv. Klárovu vilu na Opyši a provedl drobné úpravy na Svatováclavské vinici.

Dalšími Rothmayerovými samostatnými díly byly památníčky padlým v areálu Hradu a budova Lesní správy v Lánech. Nedaleko Hradu si na střešovických Bateriích vybudoval v Plečnikovském stylu vlastní dům, známý též ze Sudkových fotografií. Po nuceném odchodu z postu profesora UMPRUM a z Hradu (politické důvody) se věnoval drobné architektuře (výstavy, úpravy sakrálních prostorů, hrobky).

Jeho hradní tvorba skvěle navazuje na dílo Plečnikovo, svým vyzněním však působí křehčeji. Ještě je nutno poznamenat, že Rothmayer nikdy nezastával post hradního architekta. Tím se stal po Plečnikovi Pavel Janák, který však svého kolegu plně respektoval a nechal ho dále samostatně pracovat.

Úpravy Pražského hradu
Otto Rothmayer
areál Hradu, Praha 1 - Hradčany
1930-1952

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za spolupráci a umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu.

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu