Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Skryté poklady architektury - 62. díl, část 1. - Úpravy Pražského hradu - Pavel Janák

Skryté poklady architektury - 62. díl, část 1. - Úpravy Pražského hradu - Pavel Janák

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - 61. díl, část 2. - Úpravy Pražského hradu - Otto Rothmayer

zrušit

5 m 41 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Významný český architekt Pavel Janák (1882-1956), žák Josefa Zítka z pražské techniky a Otta Wagnera z vídeňské umělecké akademie, později též profesor pražské UMPRUM a tvůrce architektonického kubismu, byl jmenován hradním architektem po rezignaci prof. Plečnika a nástupu prezidenta Edvarda Beneše, který se s Janákem znal z přestavby a dostavby Černínského paláce na Ministerstvo zahraničních věcí, jež architekt prováděl před svou hradní érou.

Janák na Hradě nejprve upravoval tzv. Janákovu síň na styku středního a jižního hradního křídla ve 2. patře, po válce se pak věnoval především rekonstrukcím budov na severním hradním předpolí. Šlo o barokní Jízdárnu, kterou adaptoval pro výstavní a koncerní provoz a přistavěl k ní hradní garáže, na jejich střeše se nachází tzv. Janákovo giardinetto. Dále opravil v Královské zahradě za války poničenou Míčovnu, jíž doplnil o nutné zázemí, a letohrádek Královny Anny s přilehlou italskou zahradou. Konečně přistavěl ke zbytku barokního skleníku dvě symetrická křídla ve stylu moderního klasicismu a vybudoval zde rezidenci pro hlavu státu, využívanou pak v komunistické éře. S Hradem souvisejí i Janákovy úpravy v oboře Hvězda (ta tehdy Hradu patřila). K drobným úkolům patří i zařízení kuchyně na lánském zámku nebo žehlírny na Pražském hradě. Za své hradní úpravy byl Pavel Janák vyznamenán Řádem republiky.

Úpravy Pražského hradu
Pavel Janák
areál Pražského hradu, Praha 1 - Hradčany
1937-1956

TV Architect děkuje Správě Pražského hradu za spolupráci a umožnění natáčení v prostorách Pražského hradu.

Podívejte se také na další díly pořadu Skryté poklady architektury ZDE.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl