ODEBÍRAT NOVINKY
 

Schodiště v sídle společnosti Bloomberg v Honkongu od Neri&Hu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Komunitní centrum 'Design Republic' v Šanghaji, Číně od Neri&Hu

zrušit

3 m 10 s / Autor: Neri&Hu

Schody v sídle společnosti Bloomberg jsou jakýmsi komunikačním kanálem, kterým protékají lidé, slova, chvilková setkání, náhodné vztahy, pokračující diskuze. Lidé někam spěchají, o něčem hovoří, nebo jen tak jdou a užívají si vzácnou chvilku samoty a relaxují.  Jsou místem rušným i klidným, stoupají nebo klesají odněkud někam, propojují i oddělují. Jsou jako tepny a žíly, které rozvádějí krev do různých částí těla budovy, z kanceláří do jídelny, do společných prostorů, konferenčních místností i intimnějších koutků lákajících k posezení a krátkému odpočinku. Architekti studia Neri &Hu se při jeho navrhování inspirovali slovy architekta Robina Evanse, který v eseji Figures, Doors and Passages z roku 1978 analyzuje, jak uspořádání a interakce běžných prvků v projektu určuje chování uživatelů.

Návrh vnitřního schodiště v kancelářích Bloomberg v Hongkongu od Neri&Hu vychází z běžných prvků, které utváří prostor, jako jsou okna, průchody, schody a prahy. Klient architektům zadal navrhnout schodiště, které propojí tři odlišná poschodí v sídle firmy, a jeho přáním bylo, aby schody sloužily jako jediná vertikální komunikace v kancelářích, takže budou podporovat interakci mezi zaměstnanci. Design měl zároveň korespondovat s venkovním prostředím Hongkongu a zapojit tak sídlo do širšího kontextu města. Schodiště mělo být umístěno do stávajícího sídla klienta v typické výškové kancelářské budově a obklopeno konferenčními sály, oddychovými prostory, nahrávacím studiem a sálem. Původní spirálové schodiště bylo sice vzhledově ikonické, ale nevyhovovalo nárokům intenzivního denního provozu. Architekti stáli před úkolem navrhnout nové schodiště v rámci prostorových limitů a přitom vytvořit větší prostor pro pohyb lidí.

Nové schodiště integruje prvky plošin, podest, zabudovaných posezení a strategicky umístěných oken, a souzní s extrémy hongkongské venkovní krajiny i městského prostředí. Vložená dřevěná struktura svou masivností aktivně odvádí pozornost od výhledu na přístav Victoria Harbor (který je nezbytným atributem hongkongských firemních sídel) k dění uvnitř kanceláře a výhledy ven nabízí jen jakoby mimochodem. Schodiště ze světlého jasanového dřeva v kombinaci s přiznaným betonem schodů a bronzovými kovovými akcenty zábradlí se láme a nabízí nečekané pohledy z okna, průhledy přes dvě patra, a do okolních prostorů plnících různé funkce. Tlumené osvětlení imituje přirozené denní světlo, které jako by pronikalo průhledy ve stropech.

Každá ze tří částí schodiště byla navržena, aby plnila jiné funkce v rámci vertikálních programů. Cesta začíná u recepce v 25. patře, niky s oknem rámujícím výhled na přístav. Toto patro je nejotevřenější, s velkým prostorem pro setkávání, zabudovanými sedačkami po obvodu a místy určenými pro skupinová posezení. Sezení ve výklencích vzniklo částečně jako náhrada původních separátních společných prostor, které musely ustoupit většímu schodišti.  Výklenky nabízejí praktické drobné detaily, jako jsou malé dřevěné a bronzové panely, které po odsunutí odhalí nabíjecí zásuvky, zrcadla a praktické poličky, na které lze odložit šálek s kávou nebo mobilní telefon.

Prostřední 26. patro nabízí klidnější prostředí, tišší a soukromější, vzhledem k tomu, že se tu nachází nahrávací studio Bloomberg. Podesta schodiště je zároveň vstupní zónou, která se otevírá směrem k přístavu, nabízí výhled podél opláštění budovy a zároveň se tudy prochází ke konferenčním místnostem. Posezení orientované směrem k přístavu láká k oddychu o samotě.

Na nejvyšším 27. patře se schodiště znovu otevírá do živějšího prostoru, a nabízí výhledy do okolí. Schodiště je méně masivní, lemované většími okny s čirými skly. Cesta po schodech vyústí do haly s výhledem na přístav.

„Obyčejné věci skrývají ta nejhlubší tajemství… Jestli architektonický plán něco vyjadřuje, pak je to povaha lidských vztahů, protože elementy, které používá – stěny, dveře, okna a schody – v první řadě rozdělují a pak selektivně znovu spojují obydlený prostor.“ (Robin Evans, esej Figures, Doors and Passages, 1978)

Web – Neri&Hu
Facebook – Neri&Hu
Instagram – Neri&Hu

Další projekty od Neri&Hu :

Garáž autoservisu "B+" v Pekingu, Číně od Neri&Hu

Restaurace "Jean Georges" v Šanghaji, Číně od Neri&Hu

Kanál Neri&Hu

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu