ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Administrativní budovy Garáž autoservisu "B+" v Pekingu, Číně od Neri&Hu

Garáž autoservisu "B+" v Pekingu, Číně od Neri&Hu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Výstavní prostor v Šanghaji, Číně od Neri&Hu

zrušit

2 m 25 s / Autor: Neri&Hu

V metropoli s 26 miliony obyvatel a sedmi miliony vozidel je uvíznutí v notoricky známé dopravní zácpě Pekingu nevyhnutelnou realitou života. Architekti Neri&Hu se svým přístupem k architektonické renovaci a interiérovému designu automobilového servisního střediska v Pekingu pokouší znovu oživit kouzlo a atmosféru, která byla s automobily kdysi spojena. Spolu s kavárnou a kancelářemi je projekt jako celek koncipován jako prostor dílny, částečně syrový a částečně rafinovaný, aktivovaný energií a duchem průmyslové éry.

Architektonicky je bývalá továrna na výrobu vojenských raket z velké části zachována nedotčená; tři ze čtyř cihlových zdí zůstaly původní. Přidáním nové konstrukce z ocelových rámů vzniklo třetí patro s cílem přizpůsobit objekt kapacitním potřebám zákazníků. Kvůli prokázání určité konstrukční otevřenosti jsou prvky trojího typu – původní cihlová budova, ocelové konstrukční rámy a vložený bílý objem – vizuálně odlišené a čitelné na fasádě. Série černých kovových rámů redefinuje rytmicky se opakující okenní otvory, a zrcadlové sklo dodává kouzlo převážně monochromatickému základu. Skleněná garážová vrata orámovaná surovou ocelí u každého vjezdu pro vozidla mají svou speciální grafiku a nápisy, které vedou návštěvníky do jednotlivých oddělení téměř 100 metrů dlouhé budovy.

Uvnitř bílého pláště budovy se v její západní části nacházejí hlavní funkční prostory – kancelář, kavárna a výtah pro automobily – ve formě modularizovaných boxů z oceli a pletiva, jako jemně rafinovaná interpretace průmyslových skladů. Podesty, schody a spojovací chodby se vznášejí uprostřed tajemných černých klecí, takže auta a lidé neustále cirkulují. Kavárna a automobilová dílna vedle sebe existují v poněkud bizarním spojení funkcí, díky němuž vzniká zajímavá podívaná. Když se díváme dolů mezi konstrukční nosníky vyčnívající z vrstev pletiva a zrcadel, připomíná nám to prostor za jevištěm divadla. Z kavárny lze tajně pozorovat automobily a mechaniky, žasnout nad celým tím představením a zároveň si vychutnávat skvělé občerstvení.

Zatímco surovost betonových a ocelových materiálů a prostá autentičnost kovové konstrukce jsou inspirovány přímo industriálním přístupem, další vrstva luxusně texturovaných materiálů – ořechového dřeva a broušeného bronzu – působí pohostinně. Nábytek a osvětlení na míru se přizpůsobují účelné struktuře dřevěného obložení a konstrukci z trubkové oceli, ale jejich materiálová bohatost a rafinované detaily také odkazují k řemeslné kvalitě známé ze starožitných automobilů. Tímto projektem se Neri&Hu pokouší překonat běžné představy o tom, co někteří mohou považovat za vulgární typologii, a vnést pocit tepla do industriálního kontextu a zdůraznit svůdnou stránku všudypřítomného moderního stroje.

Aby se zvýšila efektivita služeb v servisu, strategie hlavního značení připomíná výraznou a jednoduchou grafiku dopravních značek. Zatímco hlavní značení je jasné a přímé, druhá rovina značení koření funkčnost reflexí. Se záměrem pomalého objevování jsou po celé hale a čekací zóně rozmístěny sítotiskem vytištěné citáty, aby nad nimi zákazníci mohli v klidu hloubat, a přitom si oddechnout.

„Dnešní automobily jsou podle mě téměř přesným ekvivalentem velké gotické katedrály. Jsou vrcholem tvořivosti dané éry, koncipované s vášní neznámými tvůrci a užívané ne-li přímo, tak vizuálně, celou populací, která si je přivlastňuje jako čistě magické objekty.“ (Roland Barthes, Mytologie)

Web – Neri&Hu
Facebook – Neri&Hu
Instagram – Neri&Hu

Další projekty od Neri&Hu :

Garáž autoservisu "B+" v Pekingu, Číně od Neri&Hu

Restaurace "Jean Georges" v Šanghaji, Číně od Neri&Hu

Kanál Neri&Hu

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu