ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Administrativní budovy Garáž autoservisu "B+" v Pekingu, Číně od Neri&Hu

Garáž autoservisu "B+" v Pekingu, Číně od Neri&Hu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Výstavní prostor v Šanghaji, Číně od Neri&Hu

zrušit

2 m 25 s / Autor: Neri&Hu

V metropoli s 26 miliony obyvatel a sedmi miliony vozidel je uvíznutí v notoricky známé dopravní zácpě Pekingu nevyhnutelnou realitou života. Architekti Neri&Hu se svým přístupem k architektonické renovaci a interiérovému designu automobilového servisního střediska v Pekingu pokouší znovu oživit kouzlo a atmosféru, která byla s automobily kdysi spojena. Spolu s kavárnou a kancelářemi je projekt jako celek koncipován jako prostor dílny, částečně syrový a částečně rafinovaný, aktivovaný energií a duchem průmyslové éry.

Architektonicky je bývalá továrna na výrobu vojenských raket z velké části zachována nedotčená; tři ze čtyř cihlových zdí zůstaly původní. Přidáním nové konstrukce z ocelových rámů vzniklo třetí patro s cílem přizpůsobit objekt kapacitním potřebám zákazníků. Kvůli prokázání určité konstrukční otevřenosti jsou prvky trojího typu – původní cihlová budova, ocelové konstrukční rámy a vložený bílý objem – vizuálně odlišené a čitelné na fasádě. Série černých kovových rámů redefinuje rytmicky se opakující okenní otvory, a zrcadlové sklo dodává kouzlo převážně monochromatickému základu. Skleněná garážová vrata orámovaná surovou ocelí u každého vjezdu pro vozidla mají svou speciální grafiku a nápisy, které vedou návštěvníky do jednotlivých oddělení téměř 100 metrů dlouhé budovy.

Uvnitř bílého pláště budovy se v její západní části nacházejí hlavní funkční prostory – kancelář, kavárna a výtah pro automobily – ve formě modularizovaných boxů z oceli a pletiva, jako jemně rafinovaná interpretace průmyslových skladů. Podesty, schody a spojovací chodby se vznášejí uprostřed tajemných černých klecí, takže auta a lidé neustále cirkulují. Kavárna a automobilová dílna vedle sebe existují v poněkud bizarním spojení funkcí, díky němuž vzniká zajímavá podívaná. Když se díváme dolů mezi konstrukční nosníky vyčnívající z vrstev pletiva a zrcadel, připomíná nám to prostor za jevištěm divadla. Z kavárny lze tajně pozorovat automobily a mechaniky, žasnout nad celým tím představením a zároveň si vychutnávat skvělé občerstvení.

Zatímco surovost betonových a ocelových materiálů a prostá autentičnost kovové konstrukce jsou inspirovány přímo industriálním přístupem, další vrstva luxusně texturovaných materiálů – ořechového dřeva a broušeného bronzu – působí pohostinně. Nábytek a osvětlení na míru se přizpůsobují účelné struktuře dřevěného obložení a konstrukci z trubkové oceli, ale jejich materiálová bohatost a rafinované detaily také odkazují k řemeslné kvalitě známé ze starožitných automobilů. Tímto projektem se Neri&Hu pokouší překonat běžné představy o tom, co někteří mohou považovat za vulgární typologii, a vnést pocit tepla do industriálního kontextu a zdůraznit svůdnou stránku všudypřítomného moderního stroje.

Aby se zvýšila efektivita služeb v servisu, strategie hlavního značení připomíná výraznou a jednoduchou grafiku dopravních značek. Zatímco hlavní značení je jasné a přímé, druhá rovina značení koření funkčnost reflexí. Se záměrem pomalého objevování jsou po celé hale a čekací zóně rozmístěny sítotiskem vytištěné citáty, aby nad nimi zákazníci mohli v klidu hloubat, a přitom si oddechnout.

„Dnešní automobily jsou podle mě téměř přesným ekvivalentem velké gotické katedrály. Jsou vrcholem tvořivosti dané éry, koncipované s vášní neznámými tvůrci a užívané ne-li přímo, tak vizuálně, celou populací, která si je přivlastňuje jako čistě magické objekty.“ (Roland Barthes, Mytologie)

Web – Neri&Hu
Facebook – Neri&Hu
Instagram – Neri&Hu

Další projekty od Neri&Hu :

Garáž autoservisu "B+" v Pekingu, Číně od Neri&Hu

Restaurace "Jean Georges" v Šanghaji, Číně od Neri&Hu

Kanál Neri&Hu

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl