CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Historie S.P.A. – 3. Bankovní palác Koruna

S.P.A. – 3. Bankovní palác Koruna

Přeskočit reklamu
x
5 m 24 s / 23. 11. 2017 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 3. Bankovní palác Koruna

Předválečná léta na počátku 20. století se u nás nesla v duchu velkého stavebního boomu a Praha stejně jako další česká města postupně získávala svou moderní tvář. Výjimkou nebylo ani Václavské náměstí a přilehlé okolí. Ve třetím díle pořadu Skryté poklady architektury zavede Zdeněk Lukeš diváky k jedné z nejtypičtějších staveb bývalého Koňského trhu, do paláce Koruna, pozdně secesní stavby z roku 1910, kterou později ve 30. letech proslavil tácový provoz AUTOMATU KORUNA.

LUKEŠ, Zdeněk. Praha moderní 1. díl: Velký průvodce po architektuře let 1900–1950/Historické centrum. Paseka 2012

Stavbě rozlehlého paláce na nároží Václavského náměstí a ulice Na Příkopě předcházela architektonická soutěž. Realizovaná dům představuje typickou ukázku pražských velkoměstských paláců z období před první světovou válkou. Prochází jím pasáž, v místě zlomu přisvětlená skleněnou kupolí. Parter paláce je vyhrazen obchodům, kavárnám a restauracím, v patrech jsou kanceláře a byty. V suterénu se nacházelo kino s kubistickým interiérem, navržené Ladislavem Machoněm – týž autor projektoval i oblíbený jídelní automat, tentokrát ve funkcionalistickém stylu. Ani ten se však nedochoval. Zvláštností stavby je oddělené úzké průčelí, jímž pasáž ústí do ulice na Příkopě, neboť investorovi sen nepodařilo vykoupit a zbourat cenný neorenesanční Haasův dům. Věžovou nástavbu ve tvaru koruny zdobí plastiky Vojtěcha Suchardy.

 

Palác Koruna

Antonín Pfeiffer
Praha 1–Nové Město
Václavské náměstí 1, Na Příkopě 2–4a | 846/II
1911–1913

Děkujeme paláci Koruna za spolupráci při natáčení

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl