CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Hotely, obchodní a zábavní centra S.P.A. – 28. Sídliště Invalidovna a Hotel Expo

S.P.A. – 28. Sídliště Invalidovna a Hotel Expo

Přeskočit reklamu
x
3 m 49 s / 14. 6. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 28. Sídliště Invalidovna a Hotel Expo

Sídliště Invalidovna bylo projektováno na konci padesátých let a v šedesátých letech se začalo stavět. Na tomto sídlišti bylo poprvé použito konstrukční řešení T08B. V polovině šedesátých let tu vyrostl první pražský supermarket. Dominantou sídliště je hotelový dům, zvaný dnes Expo, jehož vestibul je v tak zvaném bruselském stylu. Z původního vybavení se dochovalo zábradlí a schodiště a jiné prvky.

Jedno z nejzdařilejších pražských sídlišť bylo postaveno dle urbanistického konceptu Jiřího Novotného, Stanislava Horáka a Františka Šmolíka a na dobu vzniku se vymykalo nadstandardní výbavou s nákupním centrem, mateřskou školou, dětskými hřišti, sportovním areálem ad. Autorům se podařilo integrovat rovněž vzrostlou zeleň. Panelové deskové i bodové domy si zachovaly příjemné měřítko. Dominantami nevelkého území se staly hotelový dům s hliníkovým pláštěm v postbruselském stylu (Molákova 34 | 577/X) a později také výškový hotel Olympik (Sokolovská 138 | 615), k němuž byl v další etapě připojen nízký hotel Garni. Pozoruhodným objektem byla rovněž mazutová kotelna s lanovou konstrukcí střechy (U Sluncové 8 | 613; Jan Zelený), zbouraná v roce 2018. Součástí komplexu byl i první pražský supermarket. Výtvarná díla na sídlišti vytvořili Miloš Zet, Děvana Mírová ad.

Zdeněk Lukeš

Experimentální sídliště Invalidovna s hotelovým domem a hotelem Olympik
Josef Polák – Vojtěch Šalda – Jan Zelený – Milan Rejchl
Praha 8 - Karlín, při Sokolovské ulici
1958–1970

Zdeněk Lukeš - Pavel Hroch: Praha moderní IV, Paseka, Praha 2015

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl