Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Hotely, obchodní a zábavní centra Skryté poklady architektury – 28. díl – Sídliště Invalidovna a Hotel Expo

Skryté poklady architektury – 28. díl – Sídliště Invalidovna a Hotel Expo

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 27. díl – Invalidovna

zrušit

3 m 49 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Sídliště Invalidovna bylo projektováno na konci padesátých let a v šedesátých letech se začalo stavět. Na tomto sídlišti bylo poprvé použito konstrukční řešení T08B. V polovině šedesátých let tu vyrostl první pražský supermarket. Dominantou sídliště je hotelový dům, zvaný dnes Expo, jehož vestibul je v tak zvaném bruselském stylu. Z původního vybavení se dochovalo zábradlí a schodiště a jiné prvky.

Jedno z nejzdařilejších pražských sídlišť bylo postaveno dle urbanistického konceptu Jiřího Novotného, Stanislava Horáka a Františka Šmolíka a na dobu vzniku se vymykalo nadstandardní výbavou s nákupním centrem, mateřskou školou, dětskými hřišti, sportovním areálem ad. Autorům se podařilo integrovat rovněž vzrostlou zeleň. Panelové deskové i bodové domy si zachovaly příjemné měřítko. Dominantami nevelkého území se staly hotelový dům s hliníkovým pláštěm v postbruselském stylu (Molákova 34 | 577/X) a později také výškový hotel Olympik (Sokolovská 138 | 615), k němuž byl v další etapě připojen nízký hotel Garni. Pozoruhodným objektem byla rovněž mazutová kotelna s lanovou konstrukcí střechy (U Sluncové 8 | 613; Jan Zelený), zbouraná v roce 2018. Součástí komplexu byl i první pražský supermarket. Výtvarná díla na sídlišti vytvořili Miloš Zet, Děvana Mírová ad.

Zdeněk Lukeš

Experimentální sídliště Invalidovna s hotelovým domem a hotelem Olympik
Josef Polák – Vojtěch Šalda – Jan Zelený – Milan Rejchl
Praha 8 - Karlín, při Sokolovské ulici
1958–1970

Zdeněk Lukeš - Pavel Hroch: Praha moderní IV, Paseka, Praha 2015

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu