CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Rezidenční projekty S.P.A. – 29. Kolonie Baba, část 1.

S.P.A. – 29. Kolonie Baba, část 1.

Přeskočit reklamu
x
4 m 35 s / 21. 6. 2018 / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect
S.P.A. – 29. Kolonie Baba, část 1.

Stavba kolonie menších, vesměs funkcionalistických vil pro vyšší střední třídu se inspirovala obdobnými aktivitami německého a rakouského Werkbundu ve Stuttgartu (1927), v Breslau (dnes polské Vratislavi, 1929), ve Vídni (1932) a také předchozí akcí SČSD Nový dům v Brně (1928).

Kolonie se nachází ve čtyřech paralelních ulicích poskládaných na mírném jižním svahu tak, aby se nezastiňovaly. Autoři urbanistického řešení, Pavel Janák a jeho žáci, využili skvělé polohy terénu s výhledem na panoráma města. Jednotlivé domy si mohli po dokončení prohlédnout návštěvníci. Vily v prvních dvou etapách do poloviny 30. let projektovali architekti tří generací: vedle Janáka také František Kavalír, Josef Gočár, Ladislav Machoň, Oldřich Starý, Jan E. Koula, Vojtěch a František Kerhartové, Evžen Linhart a Antonín Heythum, Josef Fuchs, Jaroslav a Karel Fišerové, Zdeněk Blažek, Hana Kučerová-Záveská, František Zelenka a Ladislav Žák. Z vil dokončených v poslední etapě vyniká dům Antonína Černého. Jediným zahraničním účastníkem akce byl Holanďan Mart Stam. Nejzdařilejší vily projektovali Žák (3 stavby), Janák (vlastní vila), Gočár (Glücklichův dům) a právě Stam. Až na výjimky se v přízemí domů nalézaly obývací pokoje a kuchyně, v patře kajutové ložnice a přilehlé sluneční terasy. Některé z domů se dočkaly kvalitní rekonstrukce, jiné naopak necitlivé přestavby. Na rozdíl od zahraničních kolonií poškozených válkou se však zachoval původní urbanismus místa i některé detaily včetně jednotného oplocení navrženého Pavlem Janákem. Jde o jeden z nejvýznamnějších evropských souborů moderní vilové architektury.

Kolonie rodinných domů Svazu čs. Díla na Babě
Pavel Janák (urbanistický koncept) a další architekti
Praha 6 - Dejvice, ul. Nad Paťankou, Na Babě, Na Ostrohu, Jarní, Průhledová a Matějská, XIX
1931–1940

Zdeněk Lukeš - Pavel Hroch: Praha moderní II, Paseka, Praha 2013

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:

Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl