Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Rezidenční projekty Skryté poklady architektury – 29. díl – Kolonie Baba, část 2.

Skryté poklady architektury – 29. díl – Kolonie Baba, část 2.

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Co nového Vás čeká od září?

zrušit

5 m 13 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Stavba kolonie menších, vesměs funkcionalistických vil pro vyšší střední třídu se inspirovala obdobnými aktivitami německého a rakouského Werkbundu ve Stuttgartu (1927), v Breslau (dnes polské Vratislavi, 1929), ve Vídni (1932) a také předchozí akcí SČSD Nový dům v Brně (1928).

Kolonie se nachází ve čtyřech paralelních ulicích poskládaných na mírném jižním svahu tak, aby se nezastiňovaly. Autoři urbanistického řešení, Pavel Janák a jeho žáci, využili skvělé polohy terénu s výhledem na panoráma města. Jednotlivé domy si mohli po dokončení prohlédnout návštěvníci. Vily v prvních dvou etapách do poloviny 30. let projektovali architekti tří generací: vedle Janáka také František Kavalír, Josef Gočár, Ladislav Machoň, Oldřich Starý, Jan E. Koula, Vojtěch a František Kerhartové, Evžen Linhart a Antonín Heythum, Josef Fuchs, Jaroslav a Karel Fišerové, Zdeněk Blažek, Hana Kučerová-Záveská, František Zelenka a Ladislav Žák. Z vil dokončených v poslední etapě vyniká dům Antonína Černého. Jediným zahraničním účastníkem akce byl Holanďan Mart Stam. Nejzdařilejší vily projektovali Žák (3 stavby), Janák (vlastní vila), Gočár (Glücklichův dům) a právě Stam. Až na výjimky se v přízemí domů nalézaly obývací pokoje a kuchyně, v patře kajutové ložnice a přilehlé sluneční terasy. Některé z domů se dočkaly kvalitní rekonstrukce, jiné naopak necitlivé přestavby. Na rozdíl od zahraničních kolonií poškozených válkou se však zachoval původní urbanismus místa i některé detaily včetně jednotného oplocení navrženého Pavlem Janákem. Jde o jeden z nejvýznamnějších evropských souborů moderní vilové architektury.

Kolonie rodinných domů Svazu čs. díla na Babě
Pavel Janák (urbanistický koncept) a další architekti
Praha 6 - Dejvice, ul. Nad Paťankou, Na Babě, Na Ostrohu, Jarní, Průhledová a Matějská, XIX
1931–1940

Zdeněk Lukeš - Pavel Hroch: Praha moderní II, Paseka, Praha 2013

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl