ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Rezidenční i komerční stavby z CLT panelů a pozvánka na školení používání tohoto materiálu

Rezidenční i komerční stavby z CLT panelů a pozvánka na školení používání tohoto materiálu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
9 m 52 s

Stále více se u nás stává oblíbený konstrukční systém z CLT panelů. Ty jsou vyrobeny z křížem vrstvených dřevěných lamel. Systém se řadí do skupiny masivních dřevostaveb. Nosný systém stěny je tvořen v celé ploše dřevěným materiálem a na rozdíl od systému srubů a roubenek, které jsou typickými zástupci masivních dřevostaveb, vynikají CLT panely vysokou tvarovou stálostí. Tento konstrukční systém je vhodný nejen pro výstavbu rodinných domů, ale i pro výstavbu vícepodažních dřevostaveb. Jedním z českých distributorů je společnost CLT Czechia.

CLT Czechia je technickým partnerem zahraniční společnosti Stora Enso, která CLT panely vyrábí. V každém státě má firma odborné zastoupení. „V poslední době se zabýváme stavbami rodinných domů, přístaveb, ale také velkými projekty. Těmi jsou nástavba základní školy ve Slatiňanech, penzion v České Kanadě či infocentrum v Beskydech,“ říká Petr Jiříček, obchodní ředitel společnosti CLT Czechia.

Mohlo by vás zajímat

Inovace a technologie
14 m 34 s

CLT panely - materiál, který otevírá dveře výstavbě budoucnosti

Zkratka CLT znamená “Cross Laminated Timber“, tedy výrobek z masivního dřeva zhotovený příčným slepením nejméně tří vrstev jednovrstvých lamelových desek. Tento produkt je u nás velice populární pro výstavbu rodinných domů nebo více účelových objektů.

„Aktuálně realizujeme velký apartmánový rezort nedaleko Třebíče, další výzvou je pro nás pak realizace obchodů jednoho soukromého řetězce, takových staveb by mělo jen přibývat,“ dodává Jiříček.

Velký zájem je aktuálně o přístavby z CLT panelů. „Lidé stále častěji přistupují k nástavbám ke stávajícím objektům, a to jak za účelem bydlení, tak k podnikání. Výjimkou nejsou ani nástavby bytových domů, náš materiál je totiž velmi lehký a zároveň staticky pevný. Jsme schopni navrstvit několik bytových jednotek na stávající zděnou stavbu,“ říká Jiříček.

Už v roce 2023 by i na území České republiky měla začít fungovat samostatná výroba materiálu ve Ždírci nad Doubravou na Vysočině, která bude mít výrobní kapacitu 150 000 m3, což pomůže ve větším rozvoji na českém trhu. „Budova výrobní linky je již připravená. Aktuálně se dokončují technologie, které ještě letos budou ve zkušebním provozu. Oficiální spuštění je v plánu na počátku roku 2023,“ uvádí Petr Jiříček.

Společnost CLT Czechia se zabývá také informovaností a spoluprací s architekty. „Snažíme se společně s architekty informovat o možnostech výstavby, být všem nablízku a pomáhat jim řešit různé detaily. S ohledem na toto téma připravujeme konferenci, která bude zaměřená právě na CLT materiál. Rádi bychom pozvali architekty, projektanty i stavební firmy, abychom jim mohli představit detaily z hlediska montáže, kotvení a využití dalších přidaných materiálů, které slouží k lepší akustice a požární bezpečnosti. Na konferenci budou i naši partneři, kteří CLT panely vyrábějí nebo s nimi již staví. Nováčkům tak předají veškeré potřebné informace,“ říká Petr Jiříček.  

Zajímavým projektem společnosti CLT Czechia je také chystaná spolupráce se studenty střední školy. „Letos chceme zahájit výstavbu drobného objektu z CLT panelů ve spolupráci se střední školou v Hradci Králové. Studenti budou mít možnost si panely sami smontovat. Od studentů čekáme zpětnou vazbu a pevně věříme, že to pro nás bude velmi přínosné,“ dodává Petr Jiříček, obchodní ředitel společnosti CLT Czechia.

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl