ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Reportáž: Slavnostní předávání cen Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022

Reportáž: Slavnostní předávání cen Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
7 m 51 s

Letošní XXIX. ročník Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022 se uskutečnil v Malé dvoraně Veletržního paláce. Také letos vybrala odborná porota ty nejlepší realizace z uplynulého roku, které ocenila cenami v podobě různě barevných kostek dle dané kategorie. Soutěž již od roku 1993 pořádá Obec architektů.

Letos se do soutěže přihlásilo 255 prací, z nichž porota vybrala shortlist 50 finalistů. „Všechny projekty, které se dostaly do nejužšího projektu, byly zajímavé. Na práci poroty oceňuji, že vybrala nejen projekty z velkých měst, ale tentokrát sáhla i do regionů,“ říká Oleg Haman, předseda Obce architektů.

Také v letošním roce byla porota složena z významných osobností z oblasti architektury. „S ostatními porotci jsme projeli celou zemi, jsem ohromen energií českých obyvatel a českých architektů,“ uvedl předseda poroty Jean-Pierre Carniaux.

„Lidé začínají vnímat architektonické dědictví, ať už se jedná o moderní, či historické objekty a váží si jich. Což je dobrý signál a je vidět, že práce architektů je velmi zásadní a důležitá,“ říká Michal Bogár, člen letošní poroty.

Hlavní cenu soutěže, tedy velkou modrou kostku, získal projekt pražské Kunsthalle. Jedná se o přestavbu bývalé trafostanice na místo pro výstavy a další kulturní projekty. Budova je dílem autorů Jana Schindlera, Ludvíka Seka a Zuzany Drahotové ze společnosti Schindler Seko Architekti. „Pro nás je hezké vidět, jak se prostor Kunsthalle proměňuje vždy s jinou výstavou. Každá výstava má totiž jiný charakter a zdejší prostor to dovede pojmout a zprostředkovat. Lidé tak mají z budovy pokaždé jiný dojem. Je to živoucí hmota, která se vyvíjí,“ říká Jan Schindler, vítěz Národní ceny za architekturu 2022.

Cenu za celoživotní dílo, a tedy velkou červenou kostku, obdržel Václav Aulický. Porota ocenila jeho zájem o soudobou světovou architekturu i úctu k velkému dědictví českého funkcionalismu. Mezi architektovy významné práce patří například televizní věž v Praze na Žižkově či zbouraná budova bývalého Transgasu. „Konstrukce stavby je vždy základním výrazovým prostředkem architektury. High-tech architektura současnosti je o tom, že domy mají svou vnitřní filosofii, což dnes představují technologie energetických úspor, hospodaření s vodou či využití recyklovatelných materiálů,“ říká Václav Aulický, držitel ceny za celoživotní dílo.

„Příští ročník bude již 30. jubilejní. Chceme mít extrémně dobrou porotu, oslovili jsme i Stevena Holla, který naši nabídku přijal. Příští ročník tak bude zcela výjimečný a opět by se mohl konat v Malé dvoraně Veletržního paláce, součástí bude i výstava,“ dodává Oleg Haman.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Známe vítěze Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022

Letošní XXIX. ročník Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu 2022 zná své vítěze. Hlavní cenu, tedy velkou modrou kostku, získal projekt Kunsthalle od SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI. Za celoživotní dílo byl odměněn červenou kostkou architekt Václav Aulický. Ceny získaly v jednotlivých kategoriích ale i další projekty. Slavnostní předávání se konalo v Malé dvoraně Veletržního paláce, večerem provázel moderátor Ondřej Sokol. 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Žižkovský televizní vysílač patří k symbolům Prahy, přesto stále budí vášnivé diskuze

Václav Aulický získal v uplynulých dnech významnou cenu. Porota Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu 2022 mu udělila ocenění za celoživotní dílo. V jeho pracích je patrný zájem o soudobou světovou architekturu i úcta k velkému dědictví českého funkcionalismu. Mezi významné práce Václava Aulického patří například i televizní věž v Praze na Žižkově, která výrazně zasáhla do pražského panoramatu.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
16 m 38 s

Jan Schindler a Ludvík Seko (Schindler Seko Architects)

Jan Schindler a Ludvík Seko se potkali už na talentových zkouškách na Fakultě architektury v Praze. Ačkoli se jejich cesty po studiu na krátko rozešly a každý šel čerpat zkušenosti do jiných ateliérů, osud tomu chtěl jinak, a tak společně v 90. letech založili svou první architektonickou kancelář. Mezi jejich pilotní projekty patřila například rekonstrukce a dostavba půdního prostoru u režiséra Jiřího Menzela. Od té doby ušlo jejich původně malé studio velký kus cesty a dnes se zaměřují na velké administrativní budovy, na projekt nové čtvrti na pražském Karlíně nebo na rekonstrukci Zengerovy trafostanice na Klárově.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu