ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Do Síně slávy Cen Czech Grand Design vstoupí výtvarnice Květa Pacovská

Do Síně slávy Cen Czech Grand Design vstoupí výtvarnice Květa Pacovská

Do Síně slávy Cen Czech Grand Design vstoupí výtvarnice Květa Pacovská
21. 2. 2020 / Autor: Romana Landová, t.z. Pacovská vstupuje do Síně slávy. Foto: Profil Media

Čtrnáctý ročník Cen Czech Grand Design začátkem března odhalí své finalisty. Jedna trofej však svojí držitelku již zná – cenu za celoživotní přínos oboru si odnese výtvarnice, grafička, ilustrátorka a pedagožka Květa Pacovská. Bude oceněna 24. března 2020 během slavnostního předávání Cen Czech Grand Design v přímém přenosu ČT art z Hudebního divadla Karlín a symbolicky tak vstoupí do Síně slávy českého designu. Grafické práce a objekty z papíru a kovu Květy Pacovské si můžete prohlédnout na výstavě v Galerii hlavního města Prahy až do 1. března 2020.

Všestranná výtvarnice Květa Pacovská je v řadě druhou ilustrátorkou a grafickou designérkou vstupující do Síně slávy českého designu. Narodila se v roce 1928 v Praze, vystudovala Státní grafickou školu, po které absolvovala na VŠUP u profesora Emila Filly. Ačkoliv jejím oborem byla monumentální malba, její tvorba zasahuje a prolíná v sobě řadu disciplín. „Já se považuji za malířku. To jsem také vystudovala. Mé obrazy následně našly místo i v knížkách. Byl to krásný prostor, kde jsem mohla svou práci prezentovat i tam, kam se člověk s výstavou nedostane. Všechny obory dělám stejně ráda a nemohu je opustit,“ popsala výtvarnice v rozhovoru pro idnes. Pacovská se oceněním připojí k osobnostem jako Bořek Šípek, Zdeňka Bauerová, Václav Cigler, Jan Kaplický nebo Jiří Šalamoun, kteří byli do Síně slávy uvedeni v předchozích letech.

Umění i v rodině

Jedinečný tvůrčí rukopis Květy Pacovské se vyznačuje roznícenou fantazií a staví na hře se znakem, barvou, linií a geometrickými formami, především kruhem. Knižní ilustraci se věnuje od 50. let, vystihuje ji přitom prostorová nevázanost, vtip a smysl pro experiment, jenž v 60. letech tuto přední českou výtvarnici dovedl až k obrázkové knize, která již přestává být pouhým nosičem informace, ale stává se autonomním uměleckým 3D objektem.

Její knihy byly publikovány ve čtrnácti světových jazycích a získala za ně řadu mezinárodních ocenění. Design a umění hraje významnou roli i v životě ostatních členů rodiny Pacovské - životním partnerem jí je umělec a grafický designér Milan Grygar, synové Štěpán a Ondřej se věnují fotografii a grafickému designu. Grafické práce a objekty z papíru a kovu Květy Pacovské je možné zhlédnout v rámci aktuální výstavy Květa Pacovská: Utíkejte na konec v Galerii hlavního města Prahy až do 1. března 2020.

Psali jsme také:

Hlavní cenu Designbloku získala designérka Lucie Koldová

Designblok udělil ceny nejlepším autorům a projektům. Úspěch sklidily značky Javorina či Hideandseek

Podívejte se na TVbydlení.cz:

Jak bydlí designéři

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu