ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Petr Pelčák

Osobnosti současné architektury - Petr Pelčák

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Radek Lampa a Libor Hrdoušek (RA15)

zrušit

14 m 08 s

Praktikující architekt, profesor ale i autor a editor mnoha publikací o teorii a historii architektury. V portfoliu Petra Pelčáka najdeme projekty jako Galerie Vaňkovka či nově vznikající pražský hotel Letná, který má být dokončen v roce 2022.

Profesor Petr Pelčák se narodil roku 1963 v Brně, kde v roce 1986 absolvoval Fakultu architektury VUT. „Já jsem na škole byl hrozně zklamaný. Dokonce jsem chtěl odejít. Nakonec jsem zůstal, ale vzdělávali jsme se sami, protože jsme měli pocit, že nás škola nevzdělá. S kamarádkou jsme si každý týden půjčovali krátké filmy o architektuře, umění a zahraničí. Také jsme navazovali kontakty s architekty, kteří nám přišli zajímaví,“ vzpomíná Pelčák.

Po skončení studia byl zaměstnán v architektonické kanceláři profesora Wilhelma Holzbauera ve Vídni. „Bylo to pro mě hrozně důležité, jsem vděčný za tu možnost,“ přiznává Pelčák. V období 1992–2007 pak vedl společnou kancelář s Petrem Hrůšou Architekti Hrůša & Pelčák, v roce 2008 založil vlastní autorskou architektonickou kancelář Pelčák a partner architekti.

První dokončenou realizací v devadesátých letech je Správní budova Povodí Moravy v Olomouci. Statická, demonstrativně vystavěná stavba z cihel a kamene, která rytmem fasád uvozuje pohyb – plynutí řeky a tedy času. Ohyb řeky sledují dvě různé fasády – jedna čelí řece a druhá rozevírá náruč vstupního nádvoří. Projekt v roce 1999 získal ocenění „Stavba desetiletí“ Olomoucka v kategorii novostavba a v roce 1997 nominaci na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Pavilion Award.

Pelčák má v portfoliu brněnskou Galerii Vaňkovka. Jedná se o první stavbu Jižního centra Brna, která je umístěna v bloku tvořeném bývalými průmyslovými areály, k nimž patří zejména strojní továrna Friedricha Wanniecka, stavební dvůr firmy bratří Eislerů a val železničního náspu dávno zrušené železniční propojky. Základní dispoziční strukturu stavby navrhli architekti ECE v duchu schématu nákupních center. Největší důraz byl kladen na to, aby byla stavba dostatečně městská a její velikost kompenzována měřítkem materiálu blízkým člověku. Tím jsou režné cihly, typické v historickém areálu Vaňkovky. Přibližně 300 metrů dlouhá obchodní Galerie Vaňkovka nyní vytváří spojení mezi historickým jádrem a budoucím hlavním osobním nádražím.

V podhůří Oderských vrchů v obci Osek nad Bečvou stojí rodinná kaple sv. Vendelína, na které Pelčák spolupracoval se stavebníkem. Ten jí postavil svépomocně a věnoval památce dědečka. „V roce 2012 mi zazvonil telefon s nabídkou. Neváhal jsem,“ říká Pelčák, který projektoval i Ústav pro mentálně postižené na Velehradě. Ústav je rozdělen do čtyř obytných vilových pavilonů v zahradě se sadovou úpravou včetně dřevěných altánů. Zvláštní pavilon je určen pro denní práce a hospodářský pavilon s domácími zvířaty slouží pro produkci a terapii.

Momentálně pracuje na hotelu Hard Rock Letná v Praze 7, který dotváří Letenskou pláň v dosud nezastavěné západní části ulice Milady Horákové. V nejatraktivnějších částech hotelu, tedy v přízemí a v nejvyšším podlaží, jsou umístěny veřejně přístupné provozy – restaurace, bary, wellness a fitness včetně bazénu. Ve dvoře hotelu je zahrada. Jeho dokončení je naplánováno na rok 2022

Historie architektury

Profesor Petr Pelčák je zároveň autorem a editorem mnoha publikací zabývajících se teorií či historií architektury. Mezi jeho díla patří například Několik poznámek k současné architektuře, Brněnští němečtí architekti, Oskar Poříska, Brno architektura 1918–1939, Jaroslav Grunt či Generace 1901–1910.

Vedle své architektonické praxe, během které získal řadu ocenění, učil v letech 2003–2016 na Fakultě architektury VUT v Brně. V roce 2008 byl jmenován profesorem. Je členem S.V.U. Mánes, Sächsische Akademie der Künste, Deutsche Akademie für Städtebau und Landesplanung a spoluzakladatelem sdružení Obecní dům Brno.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu