ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Zdeněk Hölzel a Jan Kerel (AHK Architekti)

Osobnosti současné architektury - Zdeněk Hölzel a Jan Kerel (AHK Architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Viktorie Součková

zrušit

19 m 33 s

V roce 1991 Zdeněk Hölzel a Jan Kerel založili architektonickou kancelář AHK - Architekti Hölzel, Kerel, jako sdružení architektů. Předtím spolupracovali dvacet let v Architektonickém družstvu A 13 (1971 - 1972), v Projektovém ústavu ČSVD (1972 - 1977) a od roku 1977 do roku 1989 v Pražském projektovém ústavu. V roce 1989 - 90 pracovali ve společnosti CBT s. r. o. Zdeněk Hölzel v roce 1990 pracoval ve dvou architektonických kancelářích v Austrálii - u Daryla Jacksona v Melbourne a Mitchell /Giurgola/ Thorp  v Canbeře.

V roce 2009 odešel Jan Kerel do důchodu. Na období studia vzpomíná takto: „Vystudoval jsem UMPRUM, kam jsem se dostal napodruhé. Mezitím jsem strávil rok v Liberci, kde jsem pracoval v lomu.“ Na škole pak poznal výtvarníka Stanislava Bence, o kterém tvrdí, že byl velký gentleman. Zdeňka Hölzela zase na VŠUP zaujal profesor Karel Janů.

Barrandovské sochy

Kancelář AHK pracuje na zakázkách urbanistického plánování, velkých budov administrativních, bytových i polyfunkčních. Projektuje i rodinné domy a interiéry. Mezi urbanistické projekty patří Nový Barrandov, který byl stavěn v letech 1981 – 1992. Z projektu 12 000 bytů pro 40 000 obyvatel byla postavena východní polovina. Nové město je navrženo s tradičními městskými prostory: ulicemi, náměstími, bloky a vnitrobloky. V okolí se nachází dvě velké školy, obchody, poliklinika, pošta i restaurace.

V Barrandově se AHK také zasloužila o sochy, které vzešly ze soutěže. Celkem jich bylo pět: Chaplin od Vladimíra Preclíka před školou na Chaplinově náměstí, Kameraman od Karla Nepraše na předmostí lávky, Kašna - Smyčka pohybu od Huga Demartini a Vladimíra Nováka (dnes je odstraněna a čeká ve skladu, pozn. red.), Obelisk pohybu od Karla Bečváře a Pegas od Michala Gabriela před školou V remízku.

Palác Křižík

Významnou stavbou je palác Myslbek z roku 1996, při kterém kancelář AHK spolupracovala s francouzským architektem Claude Parentem. Pasáž z Příkopů tvoří další, nový vstup z Nového do Starého města. Vstupní bránu z Příkopů symbolizuje nerezová mříž na fasádě, která se ráno otevře a večer zavře. Dům má dvě rozdílné Janusovské fasády: skleněnou do Příkopů, kamennou (kámen Chassagne jako Louvre) do Ovocného trhu. O rok později AHK zrealizovala dům Teta v Jungmannově ulici. „Pod domem jsme vynesli sloupy a zřídili garáž s rampou z Jungmannovy ulice. Na konci pasáže jsme do Františkánské zahrady postavili nový kulatý dům, který je kvůli garáži a pasáži zavěšený na jádru,“ píše se v dokumentu, který má TVarchitect k dispozici.

O deset let později, v roce 2007, vznikl palác Křižík.

„Celý blok jsme přestavěli, domy bourali a navyšovali, měnili schodiště. Pod vzniklým atriem jsou patra garáží, atrium má novu skleněnou střechu. Spielmannovu fasádu jsme dostavěli, doplnili prvky, které původně byly plánované, ale nerealizované. V suterénu je Plzeňská restaurace a kantýna zaměstnanců. Přestavba probíhala paralelně s novostavbou přes Plzeňskou ulici,“ vysvětlují architekti.

V témže roce AHK zrealizovala kancelářskou budovu Smíchov Gate, která navazuje na hotel Ibis také od AHK. Následovala pojišťovna Pankrác a v roce 2019 Green Point, jehož celková realizace od studie po postavení trvala 12 let.

Podívejte se také na další díly pořadu Osobnosti současné architektury ZDE.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl