ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Petr Bouřil (ABM architekti)

Osobnosti současné architektury - Petr Bouřil (ABM architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Jaroslav Šafer

zrušit

14 m 41 s

Architekt Petr Bouřil vystudoval Fakultu architektury na ČVUT. Jeho další kroky vedly na Akademii výtvarných umění v Praze, zde studium ovšem nedokončil, neboť už začal pracovat na vlastních projektech. Společně s kolegou architektem Vítem Máslem těsně po revoluci založili vlastní architektonický ateliér ABM. Ateliér od poloviny 90. let vede sám.

ABM architekti se profilují jako architektonická a projekční kancelář, která pracuje na projektech od územně plánovací dokumentace přes návrhy administrativních, kulturních, obytných a průmyslových staveb až po design interiérů, nábytku, osvětlení, grafického a architektonického detailu.

Státní okresní archiv v Semilech

Studio ABM krátce po rekonstrukci přichází s velmi významným projektem. Stavba Státního okresního archivu v Semilech byla oceněna Grand Prix Obce architektů za rok 1995 v kategorii novostavba. Tato budova byla také nominována na titul Stavba roku 1996. 

Budova je postavena z režného zdiva a má válcový tvar, což v té době nebylo obvyklé.

„Do dneška v archivu probíhají kulturní akce, výstavy a koncerty, což bylo původně i cílem projektu. Byla to jedna z našich prvních větších realizací, v té době vzbudila zájem ale jen mezi odbornou veřejností,“ říká architekt Petr Bouřil.

Rekonstrukce paláce na Národní třídě

Další zajímavou zakázkou byla práce pro Akademii věd. Historická budova od Ignáce Ullmanna původně sloužila jako sídlo České spořitelny, poté byla rozšířena o jeden modul bankovní haly.

„Tuto halu jsme přeměnili na knihovnu pro Akademii věd České republiky. Udělali jsme koncept, jak by se měl dům nově využívat a postupně asi 10 let probíhala rekonstrukce. Vše se restaurovalo včetně soch od Josefa Václava Myslbeka. Byla to krásná zakázka, trochu jsem se nechal inspirovat Plečnikovou knihovnou v Lublani,“ říká Bouřil.

Rekonstrukce byla oceněna Grand Prix Obce architektů za rok 1999 v kategorii rekonstrukce.

Bytový dům Nuselská

Rezidenční dům se nachází v Praze 4 - Michli. Novostavba vznikla v místech proluky mezi starší blokovou zástavbou. Výsledkem je novostavba bytového domu o sedmi nadzemních a jednom podzemním podlaží. Forma bytového domu je jednoduchá a čistá.

„Práce na tomto projektu byla velmi zajímavá v tom, že jsme měli volnou ruku a nebylo to tak svázané jako jiné bytové projekty. Ten dům obohatil místní lokalitu,“ říká Bouřil.

Obytný komplex Kolben Park

Bytový komplex se nachází v Kolbenově ulici v Praze 9 Vysočanech v nově vznikající čtvrti. Jedná se o původní průmyslový areál. Na brownfieldu zůstala jen jedna budova, která nebyla zasažena kontaminací.

„My tady doplňujeme urbanismus, který je na druhé části Vysočanské ulice, dělá se tady park a zeleň, bude to zajímavý bytový a administrativní park,“ říká Bouřil.

Dům s pečovatelskou službou v Českých Budějovicích

Jedná se o čtyřpodlažní dům ve tvaru elipsy s barevnou fasádou. Součástí je i nový parkový prostor s nadzemním můstkem spojujícím oba objekty a kapli. Objekt slouží jako ubytování starších občanů v jednopokojových a dvoupokojových bytech s balkony.

Pavilon goril pro pražskou ZOO

Aktuálně architekti ze studia ABM pracují na projektu pavilonu goril v pražské ZOO.

„Pavilon vzniká na severním okraji zahrady, kde je nový vstup. Zahrada se totiž snaží orientovat provoz i do těchto míst. My jsme se snažili pavilon zakrýt do krajiny, hotovo by mělo být do půl roku. Neustále pracujeme s chovateli, abychom věděli, jaké mají zvířata požadavky,“ dodává architekt Petr Bouřil.

Podívejte se také:

Psali jsme také:

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu