ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín

Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín

Architektem roku 2021 se stal Petr Stolín
23. 9. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku 2021, získal liberecký architekt a pedagog Petr Stolín. Čestné uznání poroty obdržela historička architektury a umění Kateřina Bečková. Cenou Architekt obci 2021 byla odměněna spolupráce architekta Aleše Buriana a města Havlíčkův Brod.

Do odborné poroty zasedl architekti Stanislav Fiala, loňský laureát Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Marcela Steinbachová a umělkyně Kateřina Šedá. Při výběru se porota snažila o komplexní hodnocení jednotlivých osobností.

 „Používat jednoduché materiály a rafinovaně je implementovat ať už v konstelacích nebo detailu staveb. To, co ale nejde naplánovat, ani se naučit, je vložit do architektury duši. A to oni umí velmi dobře,“ ocenil architekt Petr Hájek spolupráci tandemu Stolín-Mičeková

 „Za nejdůležitější vlastnost považuji hlavně to, že se v mých domech dá žít,“ říká architekt Petr Stolín.

Doc. Ing. arch. Petr Stolín (nar. 1958 ve Svitavách)

Vystudoval gymnázium, po stranicky vynuceném nástupu na učňovský obor zedník se mu podařilo přestoupit a absolvovat střední průmyslovou školu v Liberci a pak v Brně, kde následně v letech 1978–1983 vystudoval Fakultu architektury na VUT. Pracoval ve Stavoprojektu Liberec, a také v SIALu pod Karlem Hubáčkem. Vlastní architektonickou kancelář si založil počátkem 90. let. S Alenou Mičekovou spolupracuje od roku 2008 pod ustálenou značkou PETR STOLÍN ARCHITEKT. Společně se také věnují vedení ateliéru konceptuálního analogového modelování na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci, kde Petr Stolín vede i Katedru architektury.

Petr Stolín a jeho kolegyně Alena Mičeková jsou tým, který kvalitou svých prací obstojí s jakýmkoliv srovnáním s nejlepší zahraniční produkcí. Opakovaně získal Českou cenu za architekturu. Jeho stavby vlastního domu ZEN-houses objevily pro českou krajinu velmi přívětivý impuls: neokázalé, skromné, levné, a přitom nevídaně působivě uspořádané objekty, jeden pro bydlení, druhý pro tvorbu. Tuto skutečnou architekturu použitou pro vlastní potřebu pak zlegalizoval s ještě větší brilantností ve veřejné budově mateřské školky, kde tvorba ateliéru potvrdila mistrovství“, vysvětluje rozhodnutí poroty její člen Zdeněk Fránek.

Mezi významné práce Petra Stolína patří:

  • Mateřská škola Nová Ruda – Vratislavice nad Nisou (2018)
  • Ateliér analogového modelování FUA TUL (od 2015)
  • Zen Houses – Ateliér a dům v Liberci (2015)

 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů
Nový díl

Díla architektů a designérů

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu