ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Luděk Sekyra (Sekyra Group)

Osobnosti současné architektury - Luděk Sekyra (Sekyra Group)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Boris Redčenkov (A69 - architekti)

zrušit

16 m 11 s

Pražský developer Luděk Sekyra je český podnikatel – majitel společnosti Sekyra Group, a.s., milovník filozofie a filantrop. Jeho developerská společnost působí na českém realitním trhu od roku 1996 a patří mezi přední developerské společnosti v rezidenčním i komerčním segmentu. Pod taktovkou společnosti vznikají aktuálně například čtvrti Rohan City či Smíchov City, na kontě má ale i další významné projekty, které mění tvář hlavního města.

Luděk Sekyra je původní profesí právník, studoval filozofii práva a vždy měl náklonnost k intelektuálním oborům. „Vždy jsem měl rád i architekturu, bavilo mě to, že můžete vytvářet prostor. Po architektech zůstávají významné hmotné památky. Také mě vždy zajímalo, jak architektura formuje veřejný prostor a jaký má vliv na fungování společenství,“ říká Luděk Sekyra.

Od advokátní praxe k realitní a developerské se Luděk Sekyra dostal v 90. letech v době restitučních procesů, kdy se na něj obracelo mnoho rodin žádajících zpět své majetky. Mnoho z nich bylo i ze zahraničí a potřebovaly si u nás zajistit správu, provoz a rozvoj nemovitostí.

„Začali jsme malými projekty, následovaly větší bytové projekty a pak také administrativní sídla. Začal jsem si hrát s myšlenkou, že bychom chtěli nejenom stavět domy, ale podílet se i na urbanismu města,“ říká Luděk Sekyra.

Aktuálně společnost Sekyra Group pracuje na několika hlavních projektech, mezi které patří Smíchov City, Rohan City a Žižkov City. V rámci těchto projektů rozvíjí více jak milion metrů čtverečních v Praze. „Věřím, že Praze dáme novou tvář 21. století,“ dodává Sekyra.

Sekyra Group spolupracuje dlouhodobě se špičkovými architektonickými kancelářemi a architekty, jako jsou A69, Pavel Hnilička, Eva Jiřičná, Jakub Cigler či Jan Gehl.

Například na projektu Smíchov City pracuje několik architektonických kanceláří. „Máme tady 20 architektonických kanceláří, které se zde podílejí na jednotlivých domovních blocích, v tom je projekt velmi unikátní,“ říká Luděk Sekyra.

„Základním středobodem všech našich projektů je veřejný prostor, ve Smíchov City je to kilometrový pěší bulvár. Budou zde aktivní partery, škola, dva parky, komunitní centrum. Na Rohanském ostrově bude kilometrová promenáda na břehu řeky. Žižkov City získá po transformaci historické budovy Národní filmový archiv a další kulturní instituce. Když sdílíme veřejný prostor, sdílíme i určité hodnoty a posilujeme společenství. Chceme dát Praze kvalitní bydlení ve spojitosti s kvalitním veřejným prostorem,“ říká Luděk Sekyra.

A jaké jsou plány společnosti do budoucna? „Po dlouhých jednáních věřím, že se nám podaří zahájit výstavbu v lokalitě Vítězného náměstí na pomezí Dejvic a Bubenče. Stavba by měla začít v horizontu dvou až tří let. Projekt by měl navázat na kampus vysokých škol. Tento projekt by měl dotvořit centrum další městské části. Chtěli bychom také přijít s obnovenou iniciativou postavit Národní knihovnu, začít to komunikovat s Ministerstvem kultury a Prahou, naše hlavní město by si takovou budovu zasloužilo,“ říká Luděk Sekyra.

Mohlo by vás zajímat:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl