ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Boris Redčenkov (A69 - architekti)

Osobnosti současné architektury - Boris Redčenkov (A69 - architekti)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - David Vávra

zrušit

14 m 49 s

Boris Redčenkov je český architekt, vystudoval Fakultu architektury na ČVUT v ateliéru Prof. Ladislava Lábuse. Od roku 2013 vede vlastní ateliér na FA ČVUT. V roce 2019 byl jmenován docentem. Jeho jméno je spojováno především s ateliérem A69. Původně ATELIER 69 - ARCHITEKTI založil v roce 1994 společně s kolegou Prokopem Tomáškem. V roce 1997 se stal partnerem také Jaroslav Wertig. V roce 2003 se ATELIER 69 - ARCHITEKTI transformoval na A69 - architekti s.r.o.. Boris Redčenkov je mimo jiné autorem urbanistického konceptu Smíchov City.

„Po škole jsem se vrátil do svého rodiště, do Františkových Lázní, pochází odtud spousta architektů, myslím, že právě genius loci tohoto města nás inspiroval. První projekt jsme dělali právě tady. Město nás nechalo vyprojektovat malou místní ulici, tento projekt pak dostal cenu Grand Prix. Následně jsme zde dělali i spojovací chodbu, která taktéž dostala tuto významnou cenu. Díky těmto projektů jsme se dostali třeba i k projektu Villa Park Strahov,“ říká architekt Boris Redčenkov.

Po několika významných projektech na západě Čech začalo studio získávat velké zakázky v Praze. „Naše kariéra se vyvíjela skokovou rychlostí. Nejprve jsme dělali spojovací chodbu ve Františkových Lázních a najednou jsme stáli před velkými projekty v Praze, jedním z nich byl i Central Park Praha,“ říká Redčenkov.

Všechny tři architekty spojuje kromě roku narození ambice vytvářet autorskou architekturu reagující na místo, čas a okolnosti jejího vzniku. Za dobu trvání má za sebou ateliér desítky realizací a stovky projektů všech rozsahů, velikostí a typologických druhů. V portfoliu ateliéru proto najdeme malé regionální projekty i velké bytové a administrativní stavby ve velkých městech. Ateliér má na kontě i několik komorních projektů, například rodinných vil. „Reflektuje to naši rozloženost. Jsme tři architekti a jsme každý jiný, každého baví něco jiného,“ dodává Redčenkov.

Smíchov City

Smíchov City je projekt plánovaný v místě jednoho z největších brownfieldů v Praze. V místech bývalého nákladového nádraží na ploše téměř 20 hektarů by měla vyrůst zcela nová čtvrť. Jednat se má o největší jednorázový projekt v historii České republiky a stane se symbolem proměny Prahy v 21. století. „Baví mě urbanismus, je to věc, která mě přijde nadřazená architektuře. Smíchov City je návrat k tradičnímu městu v blokové struktuře, posílené o aspekty moderního města, jako je udržitelnost, klidná doprava či pěší prostory,“ říká Boris Redčenkov, který má na starosti urbanistický koncept tohoto území.

Podle plánů zde má vzniknout téměř 400 000 m² bytových, administrativních, obchodních či veřejných ploch, včetně 28 m širokého městského pěšího bulváru o délce jednoho kilometru, který protne celou čtvrť. „Bulvár je symbolická páteř toho území a zároveň propojuje dvě zásadní veřejná prostranství, kterými jsou náměstí Na Knížecí a nový Terminál Smíchov. Na podobě nového terminálu aktuálně pracujeme,“ říká architekt Boris Redčenkov.

Urbanismu se atelier A69 zabývá i nadále v rámci dalšího významného projektu, který promění tvář hlavního města. „Aktuálně jsme vyhráli mezinárodní soutěž na podobu Florence. To, co jsme nastavili na Smíchově, začíná být obecný trend,“ dodává Boris Redčenkov.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl