ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Osobnosti současné architektury Ján Stempel

Osobnosti současné architektury - Ján Stempel

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Martin Rajniš

zrušit

14 m 26 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Ján Stempel je český architekt slovenského původu, vysokoškolský pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze, je autorizovaným architektem České komory architektů.

Jeho táta byl nešťastný, že do ruky nechce vzít tužku a kreslit. Architekt Jano Stempel vzal do ruky tužku až v šesti letech a jako první nakreslil rodinný dům. „Bydleli jsme s rodiči v činžáku a já si vždycky přál bydlet v rodinném domě,“ vzpomíná Stempel. Podle vlastních slov si malůvkami domů kreslil vlastní sen a překresloval již stojící budovy k obrazu svému. „Naučil jsem se tak, o čem ty domy jsou. Od šesti let jsem nechtěl být ničím jiným než architektem,“ přiznává Stempel. Stát se jím však bylo velmi obtížné. „Byla možnost studovat v zahraničí. Na jedno místo bylo sedm uchazečů a jen jeden z nich se mohl dostat na školu v Budapešti. Nicméně jsem to zkusil a měl štěstí, protože jsem se do Budapešti opravdu dostal.“ Další rok se pak Stempel musel učit maďarsky.

Na studia vzpomíná velmi rád. „Ta škola byla výborná. Měl jsem možnost vzít s sebou do Česka i pár maďarských architektů, kteří tu pak měli přednášky. Atmosféra tam byla mnohem uvolněnější, než tady,“ tvrdí Stempel. Po ukončení školy se začal více věnovat rodinným domům a administrativním budovám. „U rodinných domů se mi nejvíc líbí asi to, že vím, pro koho dům stavím. U administrativních budov je to naopak.“ Jano Stempel je autorem mnoha realizací, patří mezi ně například rodinný dům v Milovicích z roku 2017. Jak sám říká, klienti si vybírají je a není problém nahlédnout do již postavených budov.

Ján Stempel

Absolvoval na Fakultě architektury Technické Univerzity v Budapešti (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem). V letech 1984–1991 pracoval v ateliéru SIAL v Liberci. V letech 1991–2004 byl spolumajitelem architektonické kanceláře A.D.N.S. v Praze. Podílel se na mnoha projektech novostaveb a rekonstrukcí doma i v zahraničí.

V současnosti pracuje ve vlastní architektonické kanceláři Stempel & Tesař architekti a vyučuje na fakultě architektury ČVUT. Dne 30. září 2011 jej rektor ČVUT Václav Havlíček jmenoval docentem pro obor architektura. V roce 2012 byl jmenován vedoucím Ústavu navrhování I. Dne 18. prosince 2014 byl na návrh Vědecké rady Českého vysokého učení technického v Praze jmenován profesorem pro obor architektura.

Významné realizace:

Administrativní budovy

Rekonstrukce Obecního domu

Pasáž Černá růže

Rodinné domy

Sledujte také:

Profil: Stempel & Tesař architekti

Stempel & Tesař architekti: Co jsme dokázali za 10 let

Stempel & Tesař achitekti představují své rodinné domy, Jasanský je fotil

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu