ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Olověný Dušan poprvé v Národním muzeu

Olověný Dušan poprvé v Národním muzeu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
3 m 49 s / 16. 3. 2018 / Autor: TV Architect

Spolek posluchačů architektury uvedl 15. 3. 2018 již 25. ročník soutěže Olověný Dušan. V porotě usedly význačné osobnosti světa architektury i designu. Večer se poprvé konal v Nové budově Národního muzea v Praze. Událost přinesla nejedno velkolepé překvapení.

Olověný Dušan byl založen v roce 1993 členy Spolku. Cílem soutěžního klání bylo pomoci s hodnocením výuky na Fakultě architektury prostřednictvím nezávislého pohledu. Soutěže se od té doby účastní každý student, který odevzdá a vystaví svůj semestrální projekt. Výjimku tvoří diplomní projekty a práce studentů prvních ročníků.

Soutěžilo se v kategorii Architektura v oborech Architektura a urbanismus a Krajinářská architektura. Další kategorií byl Průmyslový design. V těchto oborech porotci vybírali vítěze v podkategoriích Studentský projekt a Ateliér.

V architektonické části usedli k výběru vítězných projektů Martin Rössler, spoluzakladatel projekční kanceláře Prostor 008, Josef Smutný, vedoucí atelieru ILEX Design a bývalý místopředseda České komory architektů, dále Barbora Šimonová, absolventka AVU zabývající se tématem manipulativních strategií v mediích a mezilidských vztahů. Dalšími osobnostmi, které usedly v porotě byli  Marie Gelová, krajinářská architektka a Petr Dub, který se ve své činnosti zabývá konfrontaci architektury a výtvarného umění.

Za oblast designu tvořili porotu Jiří Přibyl, předseda poroty a spoluzakladatel Koncern design studia, Sofya Samareva, absolventka grafického designu na UMPRUM věnující se především oděvnímu designu nebo Michaela Tomišková z designového studia DECHEM .

Galavečer se poprvé konal v Nové budově Národního muzea. Velikost budovy ještě umocnila prestiž už tak slavnostního večera.

Vyhlášení vítězů

V designové části se absolutním vítězem stal projekt „Variabilní policový systém“ Lucie Koudelkové. Vítězným ateliérem bylo vybráno studio Jaroš & Gonzales s projektem „Sada odkládacích stolků, sedací nábytek pro venkovní použití, skládací nebo stohovatelná židle a policový systém“.

Cenu za obě podkategorie designu vítězům předal Jiří Přibyl.

Vítězným projektem v kategorii architektura byl zvolen „Památník tří odbojů“ umístěný v rodném statku rodiny Mašínů, který navrhl architekt Walbert Schmirler v ateliéru Hradečný. Mezi architektonickými ateliéry zvítězilo studio Michala Kuzemenského s projektem „Bydlení Břevnov“.

Ocenění za architekturu předával Martin Rössler společně s architektkou Alenou Korandovou, vůbec první vítězkou této soutěže.

Architektonická porota se postarala o dvě překvapení. Tím prvním bylo udělení ještě jedné olověné sošky, a to za celoživotní zásluhy osobnosti, která měla zásadní podíl nejen na výuce architektury. Takto oceněna byla Alena Šrámková, emeritní profesorka Fakulty architektury a autorka jejího současného sídla.

Cenu předali její bývalí studenti Josef Smutný a Martin Rössler.

Druhým překvapením bylo odhalení „putovního“ Dušana, o které se postarali Michal Liska, hlavní koordinátor soutěže a Ladislav Lábus, profesor, děkan Fakulty architektury. Ocenění lze přirovnat ke Stanleyově poháru mezi Dušany. Socha v nadživotní velikosti, která na sobě ponese jména všech vítězů soutěže, bude k vidění na Fakultě architektury ČVUT.

nyv

Další články na TV Architect:

Olověný Dušan 2018, studentská cena letos již po pětadvacáté

Kanál Spolek posluchačů architektury

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu