ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Olověný Dušan poprvé v Národním muzeu

Olověný Dušan poprvé v Národním muzeu

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
3 m 49 s / 16. 3. 2018 / Autor: TV Architect

Spolek posluchačů architektury uvedl 15. 3. 2018 již 25. ročník soutěže Olověný Dušan. V porotě usedly význačné osobnosti světa architektury i designu. Večer se poprvé konal v Nové budově Národního muzea v Praze. Událost přinesla nejedno velkolepé překvapení.

Olověný Dušan byl založen v roce 1993 členy Spolku. Cílem soutěžního klání bylo pomoci s hodnocením výuky na Fakultě architektury prostřednictvím nezávislého pohledu. Soutěže se od té doby účastní každý student, který odevzdá a vystaví svůj semestrální projekt. Výjimku tvoří diplomní projekty a práce studentů prvních ročníků.

Soutěžilo se v kategorii Architektura v oborech Architektura a urbanismus a Krajinářská architektura. Další kategorií byl Průmyslový design. V těchto oborech porotci vybírali vítěze v podkategoriích Studentský projekt a Ateliér.

V architektonické části usedli k výběru vítězných projektů Martin Rössler, spoluzakladatel projekční kanceláře Prostor 008, Josef Smutný, vedoucí atelieru ILEX Design a bývalý místopředseda České komory architektů, dále Barbora Šimonová, absolventka AVU zabývající se tématem manipulativních strategií v mediích a mezilidských vztahů. Dalšími osobnostmi, které usedly v porotě byli  Marie Gelová, krajinářská architektka a Petr Dub, který se ve své činnosti zabývá konfrontaci architektury a výtvarného umění.

Za oblast designu tvořili porotu Jiří Přibyl, předseda poroty a spoluzakladatel Koncern design studia, Sofya Samareva, absolventka grafického designu na UMPRUM věnující se především oděvnímu designu nebo Michaela Tomišková z designového studia DECHEM .

Galavečer se poprvé konal v Nové budově Národního muzea. Velikost budovy ještě umocnila prestiž už tak slavnostního večera.

Vyhlášení vítězů

V designové části se absolutním vítězem stal projekt „Variabilní policový systém“ Lucie Koudelkové. Vítězným ateliérem bylo vybráno studio Jaroš & Gonzales s projektem „Sada odkládacích stolků, sedací nábytek pro venkovní použití, skládací nebo stohovatelná židle a policový systém“.

Cenu za obě podkategorie designu vítězům předal Jiří Přibyl.

Vítězným projektem v kategorii architektura byl zvolen „Památník tří odbojů“ umístěný v rodném statku rodiny Mašínů, který navrhl architekt Walbert Schmirler v ateliéru Hradečný. Mezi architektonickými ateliéry zvítězilo studio Michala Kuzemenského s projektem „Bydlení Břevnov“.

Ocenění za architekturu předával Martin Rössler společně s architektkou Alenou Korandovou, vůbec první vítězkou této soutěže.

Architektonická porota se postarala o dvě překvapení. Tím prvním bylo udělení ještě jedné olověné sošky, a to za celoživotní zásluhy osobnosti, která měla zásadní podíl nejen na výuce architektury. Takto oceněna byla Alena Šrámková, emeritní profesorka Fakulty architektury a autorka jejího současného sídla.

Cenu předali její bývalí studenti Josef Smutný a Martin Rössler.

Druhým překvapením bylo odhalení „putovního“ Dušana, o které se postarali Michal Liska, hlavní koordinátor soutěže a Ladislav Lábus, profesor, děkan Fakulty architektury. Ocenění lze přirovnat ke Stanleyově poháru mezi Dušany. Socha v nadživotní velikosti, která na sobě ponese jména všech vítězů soutěže, bude k vidění na Fakultě architektury ČVUT.

nyv

Další články na TV Architect:

Olověný Dušan 2018, studentská cena letos již po pětadvacáté

Kanál Spolek posluchačů architektury

Doporučené pořady

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl