ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Olympijská sportoviště osiřela, co s olympijskou architekturou?

Olympijská sportoviště osiřela, co s olympijskou architekturou?

Olympijská sportoviště osiřela, co s olympijskou architekturou?
19. 3. 2018 / Autor: Grada Publishing

Sportovci v Pchjongčchangu dosportovali. V neděli 18. března skončila po olympiádě i zimní paralympiáda. V Jižní Koreji tak budou řešit, co udělat se sportovišti, která v minulých letech vznikala v zásadě pro jeden účel, pro zimní setkání sportovců z celého světa. Hlavní olympijský stadion v Pchjongčchangu, jehož cena se vyšplhala na šedesát milionů dolarů, byl přitom využitý vlastně jen čtyřikrát – na dvě a dvě slavnostní zahájení a ukončení. Co se teď se sportovišti bude dít dál? Podobnou otázku řešili s různým úspěchem organizátoři každé olympiády. Aktuálním tématem se zabývá i kniha Martina Vlnase Architektura olympijských her, která vyšla v loňském roce v nakladatelství Grada.

Výstavba sportovní stavby pro vrcholné sportovní akce představuje podle Vlnase zásadní politické rozhodnutí a investiční náklady, které ovlivňují širokou veřejnost i urbanistické poměry hostitelského města. Problém jsou však především náklady na následný provoz těchto sportovišť, a to jak v původním uspořádání, tak po případné přeměně. Autor nové knihy hovoří v této souvislosti o záměně dnes tak často skloňované trvalé udržitelnosti za trvalou využitelnost.

Publikace Architektura olympijských her je rozdělená do šesti kapitol a blíže se věnuje zejména olympiádám v Londýně a Rio de Janeiru, bez zajímavosti ale není ani část o historii sportovního stavitelství předchozích olympiád. Nezapomnělo se však ani na olympijskou kandidaturu Prahy nebo společensko-ekonomické důsledky olympiád.

Hry síly a krásy lidského ducha

Na sto sedmdesáti čtyřech stánkách seznamuje Vlnas čtenáře s tím, jak se ruku v ruce s novodobou historií olympijských her proměňuje i způsob následného využití sportovišť. Olympijské stadiony a areály jsou němými svědky historických událostí a doby, ve které vznikaly. Demonstrovaly ekonomickou sílu pořadatelské země a její technologickou vyspělost, jejich další osud však mnohdy odkrývá realitu skrytou pod nánosem sportovního marketingu nebo ještě hůře propagandy.

V poslední době však proniká do komplexního plánování olympijských sportovišť snaha o omezení jevu tzv. white elephants, tedy dlouhodobě nevyužívaných olympijských staveb. Za přelomovou je považována již zmíněná olympiáda v Londýně v roce 2012. Vypadá to, že jihokorejský Pchjongčchang bude razit podobný přístup, tamější olympijský stadion mají v plánu přebudovat na menší sportoviště, sníží jeho kapacitu a nakonec by zde mělo sídlit olympijské muzeum.

Architektura olympijských her
Autor: Ing. arch. Martin Vlnas, Ph.D.
Nakladatelství: Grada Publishing
Rok vydání: 2017

Kateřina Semrádová

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl